Tomáško a Janko: potešil by nás Stiga hokej

on piatok, 06 marec 2015. Posted in Chcel(a) by som mať

Tomáško a Janko: potešil by nás Stiga hokej

Tomáško Výlupok z Brezna (17) sa narodil v termíne, všetko bolo v poriadku. Do troch mesiacov rodičia ani nevedeli, že ho majú. Napapal sa a spinkal. Potom začali komplikácie. Celé noci preplakal.

"Nevedeli sme, ako ho utíšiť. Ale zdravotne bol na tom v poriadku. Neskôr som si začala všímať, že sa nepúšťa do rozprávania. V porovnaní s druhými detičkami akoby zaostával. Preto sme navštívili neurológa," hvorí pani Výlupková.

Tam sa potvrdilo podozrenie rodičov. Tomáško bol vývojovo oneskorený. Bol to pre nich šok. V tom čase správe čakali druhé bábätko - Janíka. Takže venovať sa Tomáškovi, chodiť s ním po vyšetreniach a starať sa o Janíka - bolo to náročné.

"Po určitom čase sa mi nepozdával ani Janko. Začal neskoro sedieť, nerozprával, začal škúliť na obe očká. Jeho vrstovníci chodili a on nie. Preto sme opäť zašli za neurológom. Po vyšetrení nasledovala zdrvujúca správa. Janko bol na tom podobne ako Tomáško. V tom období sme sa veľa naplakali," priznáva maminka. Ale bolo treba ísť ďalej. Čakalo nás množstvo vyšetrení, hospitalizácie.

Dvakrát do týždňa chodili na injekcie. Janka operovali na obe očká. Chlapci v noci zle spávali, plakali. Rodičia nevedeli, čo je to pokojný spánok päť rokov. Otec dal z práce výpoveď, pretože zvládať starostlivosť o chlapcov bolo veľmi náročné. Ale v tých ťažkostiach ich potešilo, keď Janko urobil prvý krôčik.

Dnes má starší Tomáško má oslabenú chôdzu, reč je u neho ťažko zrozumiteľná, s obliekaním mu treba pomáhať. Má problém s vyprázdňovaním. 10 rokov bol na klyzme, ale vďaka pani doktorke z Bratislavy sa to upravilo. Má skoliózu chrbtice, nosí korzet.

Janko sa oblečie sám, len ho treba usmerňovať. Čo sa týka reči je na tom lepšie ako Tomáško. Chôdzu má oslabenú, sťažuje sa na bolesť nôh. Na pravú nohu nosí bandáž. Podobne ako Tomáško má skoliózu chrbtice, nosí korzet. Okrem neurologického ochorenia má hypermobilný syndróm. Kedykoľvek si môže zlomiť končatinu. Na pravé očko vidí slabo.

Chlapci sa majú veľmi radi, nejdú spať bez toho, že by si nedali pusu na dobrú noc. Aj preto snívali o spoločnej hre: veľmi túžili po hokeji Stiga, v ktorom by medzi sebou mohli hrať zápasy.

Aj vďaka výťažku z Bálu snov sme im toti želanie mohli splniť :-) Hokej sme objednali a zaslali Tomáškovi a Jankovi domov. "Keď nám bol doručený balík, povedala som im najprv, že sme si nič neobjednali. Ale potom ma prekvapil kuriér, že nič neplatím. Len keď povedal, že to je hokej, vtedy som pochopila - ŽELAJ Si urobilo chlapcom veľkú radosť.  Robota musela ísť bokom - a balík sme museli okamžite otvoriť. Detváky momentálne (a vlastne odvtedy takmer stále) hrajú.Ešte raz veľmi ďakujeme. Veľmi si to vážime, čo robíte pre detičky a nielen naše. Máte veľké srdiečka. ĎAKUJEME." Výlupkovci.

Želanie splnené 1.3.2015

 

}); })(jQuery);