Amálka dostala ružový bicykel podľa svojho želania

on štvrtok, 28 september 2023. Posted in Chcel(a) by som ísť

Amálka dostala ružový bicykel podľa svojho želania

Amálka má deväť rôčkov, žije v malebnej dedinke Chropov, so svojou maminou, ockom a dvoma mladšími súrodencami. Lieči sa na rakovinu, a pred tromi mesiacmi jej bola transplantovaná kostná dreň.

Darca kostnej drene bol jej mladší braček, iba dvojročný Miško. Amálka mala veľké šťastie, že u nej a jej brata nastala zhoda a nemusela tak čakať dlhé mesiace na vhodného darcu.

V roku 2018 diagnostikovali Amálke Non Hodkinov lymfom T, ide o najrozšírenejší druh zhubného nádoru. Dievčatko malo v tejto dobe len päť rôčkov, bolo to veselé dieťa, plné radosti a objavovania. Pár dní pred Vianocami Amálku, začalo bolieť na hrudi. Maminke povedala, že ju tam tlačí a rodičia ju teda ihneď zobrali k obvodnému lekárovi.

Mysleli si, že sa jedná o obyčajné prechladnutie a dcérka to za pár dní vyleží. Žiaľ, nebolo tomu tak. Pri röntgene ošetrujúca lekárka ihneď videla cez hrudník veľký nádor a dievčatko okamžite odviezli na detskú onkológiu do Bratislavy. Vianoce v roku 2018, strávila malá Amálka v nemocnici. Začali ju urýchlene liečiť chemoterapiou.

Amálka vracala, nejedla, veľmi schudla, ale to najťažšie pre toto malé dievčatko bolo, že prišla o svoje vlásky. Ako každému, kto podstupuje liečbu touto chemoterapiou, museli aj jej oholiť hlavičku. Určite si viete predstaviť, aké ťažké bolo pre túto malú princeznú, že prišla o svoje krásne vlásky.

Počas chemoterapie jej vlásky začali pomaličky rásť, potom znova vypadávať a takto to išlo viackrát dokola. Po pár mesiacoch lekári povedali rodine radostnú novinu, nádor sa podarilo odstrániť. Amálka zostala síce stále sledovaná na onkológií, avšak už sa jednalo iba o kontroly, jej stav bol stabilizovaný. A tak sa Amálke vrátil život do starých koľají, postupne jej narástli vlásky, začala sa znova smiať, jazdiť na bicykli, hrať sa s rovesníčkami, nastúpila do školy a stala sa z nej šikovná malá študentka.

Po dvoch rokoch sa ale choroba vrátila, na pravidelnej kontrole si pani doktorka všimla trošičku zväčšené uzliny na krku. Po druhej prehliadke už bolo jasné, že nádor je spať, teraz len v inom mieste. A opäť sa začal ten strašný kolobeh, nemocnica, chemoterapia, do toho pridané ožiare chrbtice, ktoré Amálka znášala veľmi zle. Jej telíčko bolo slabé, chemoterapia jej samozrejme nerobila dobre, znova jej vyholili hlavičku a dievčatko muselo nakoniec podstúpiť operáciu kostnej drene.

Momentálne je Amálka tri mesiace po operácií, zotavuje sa, je doma a pravidelne navštevuje nemocnicu v Bratislave, kvôli liečbe. Stále nie je stabilizovaná, ale aspoň je doma so svojou rodinou. Amálka nám sama napísala a poprosila nás o nový terénny bicykel, najlepšie taký, ako má jej kamoška. :-)

My sme zakúpili novučičký ružový terénny bicykel a priniesli ho Amálke priamo domov. Amálka, jej setra Nelinka a braček Miško nás privítali a ihneď sa začalo pracovať na rozbaľovaní darčeka. Tatino svojej dcérke bicykel hneď zložil a tak nám dievčatko stihlo predviesť, ako jej to na ňom super ide. Keďže ešte nedávno sa Amálka ledva postavila, musela ísť na bicykel veľmi opatrne a pomaličky sa s ním zoznámiť. Išlo jej to ale super!

"Ďakujeme krásne za darček pre Amálku, ona sa veľmi teší, trocha sa teraz hanbí, lebo vás nepozná, ale po presne takomto bicykli túžila už dávno. Dcérka mala dlho obdobie, že nerozprávala, nebavila sa s nikým cudzím, bolo to po tom, ako jej zistili chorobu a museli jej oholiť vlásky. Toto bolo naozaj pre ňu ťažké. Teraz už sa pomaličky dáva dokopy, po operácii bola slabá a stále aj je, teraz pred vami sa dosť prekonáva. Do školy ju veľmi púšťať nemôžeme, dnes tam síce bola na dve hodinky, ale inak má individuálne štúdium. Učím sa s ňou ja doma. Chýba jej kolektív, socializovanie sa, veľmi by som jej to chcela dopriať, ale jej zdravotný stav jej to teraz vôbec nepovoľuje. Dúfame, že to už bude len lepšie. U jej diagnózy sa často stáva, že sa po rokoch znova vracia, nechceme na to myslieť, naše jediné myšlienky smerujú k tomu, aby bola naša dcérka zdravá, ako ostané detičky. Aby mohla ísť len tak na korčule, na bicykel a hrať sa so svojimi súrodencami a rovesníkmi,“ so smútkom nám povedala mama.

Amálka je nádherné dievčatko, ktorému želáme už len veľa veľa zdravia a silu bojovať! ĎAKUJEME všetkým dobrým ľuďom, vďaka ktorým môžeme plniť želanie ťažko chorým detičkám.

Želanie splnené 10.8.2023

}); })(jQuery);