Chorý Paľko chce byť doktorom, pomohli sme mu

on štvrtok, 05 august 2021. Posted in Chcel(a) by som byť

Chorý Paľko chce byť doktorom, pomohli sme mu

Pavol je 17 ročný chlapec, ktorý trpí vážnou chorobou, pri ktorej má skrátenú polovičku tela, jeho pravá noha je o pár centimetrov kratšia ako ľavá, čo mu bráni v chôdzi a k tomu má ešte skoliózu chrbtice.

Chlapec musí používať vložky do topánok, ktoré musí neustále meniť za nové. Mimo toho chodí na rehabilitácie, ktoré sú tiež veľmi finančne náročné. Každý polrok chodí na premeranie nohy, kde zisťujú, či je ešte v poriadku, aby ju používal.

"Ak by sa mu noha skrátila viacej, doktor povedal, že mu ju budú musieť odrezať.“ Toto jeho stará matka odmieta a bojí sa, aby k tomu nikdy neprišlo. O Pavla sa stará jeho stará matka, ktorá ho má súdom zvereného do náhradnej starostlivosti, keďže jeho otec je pracovne v Nemecku.

Stará mama má už 66 rokov a finančne je pre ňu veľmi náročné zvládať mesačne platiť všetky poplatky. Avšak nesťažuje si a je na svojho vnuka veľmi hrdá. "Pavol je naozaj veľmi inteligentný, povedala by som, že až nadpriemerne. Ovláda dva svetové jazyky, angličtinu a nemčinu, ktoré sa naučil úplne sám len pomocou kníh. Teraz sa dal na štúdium španielčiny a francúzštiny, tiež z kníh, ktoré si pokupoval, alebo požičal. Tiež stále študuje psychológiu, veľa veľa číta a učí sa stále niečo nové."

Pavol teraz študuje na Strednej zdravotníckej škole a jeho veľkým snom je ísť študovať medicínu. Jeho pôvodným plánom bolo ju ísť študovať do Prahy na Karlovu Univerzitu, čo je však veľmi finančne náročné, a tak sa rozhodol ísť študovať do Nemecka, kde je možné, že dostane finančný príspevok na štúdium.

Pavol nie je ako iné deti v jeho veku, nechodí po večeroch na oslavy, nepozerá televíziu, neskúša pitie alkoholu, ani nestráca čas chodením po obchodoch. Jeho najväčšou vášňou je študovanie, čítanie kníh a učenie sa nových vecí. Voľný čas trávi v prírode, rád chodí do lesa. Snaží sa zdravo stravovať, veľa cvičí a pláva.

"Jediné, čo ma na vnukovi rozčuľuje je, že nechce jesť moje koláče, vraj nebude zbytočne prijímať cukor, pretože chce ostať zdravý. Ale inak som na neho naozaj veľmi pyšná,“ povedala jeho stará mama.

Pavol si prial tablet alebo notebook, na ktorom by mohol študovať a učiť sa jazyky, aby sa splnil jeho sen stať sa dobrým doktorom. Jeho želanie sme splnili. Chlapcovi sme poslali priamo domov nový tablet, ktorý nám venovala spoločnosť ALZA a zároveň nový telefón, ktorý nám venovala darkyňa p. Jana Valachová s dobrým srdcom, ktorá chcela potešiť nejaké dieťatko.

Veľmi pekne ďakujeme spoločnosti ALZA, aj darkyni Janke s manželom, a Pavlovi želáme, aby mu vyšlo štúdium medicíny.

Želanie splnené 25.7.2021

}); })(jQuery);