Dominik s leukémiou veľmi túžil po motokáre

on piatok, 04 marec 2022. Posted in Chcel(a) by som mať

Dominik s leukémiou veľmi túžil po motokáre

Dominik je sedemročný chlapček, ktorý sa v roku 2018 začal liečiť na akútnu lymfoblastovú leukémiu. Na jeho veľký sen sa mu vyskladali dobrí ľudia. 

Leukémia je najčastejšie nádorové ochorenie u detí. U Dominika sa začala choroba prejavovať spočiatku pomaly s príznakmi, ktoré rodičia prikladali obyčajnej chrípke. Chlapček mal soplíky, neskôr teploty, až jedného dňa mu teplota stále stúpala a tak išla mamina s Dominikom k lekárke.

Tá mu nasadila antibiotiká, ktoré však ani po pár dňoch nezabrali a tak išli k lekárke znova. Ošetrujúca lekárka nechápala, prečo sa chlapcovi zdravotný stav stále zhoršuje, keď výsledky CRP vyšli relatívne v norme. Nasadila mu ďalšie antibiotiká a poučila rodičov, aby pri zhoršenom zdravotnom stave volali pohotovosť. A tak sa aj, žiaľ, stalo a akurát na veľký piatok sa chlapcov zdravotný stav veľmi zhoršil.

Na pohotovosti mu robili rôzne testy a pýtali sa rodičov, či nemáva ich synček modriny po tele, či nebýva často unavený, či ho nebolievajú nožičky. Vtedy už rodičia vedeli, že je zle a že s Dominikom nebude všetko v poriadku.

"Spätne som si začala uvedomovať, že syna niekedy naozaj boleli nožičky, občas povedal, že je unavený, alebo že chce ležkať. Lenže nikdy to nebolo vo väčšej miere a vždy som to pripisovala obyčajnej detskej únave, veď malé deti sa stále hrajú a naháňajú a potom bývajú unavené. Občas mal nejakú tu modrinku, ale tiež som to pripisovala detskému jašeniu. Na pohotovosti musel synček dostať transfúziu a potom ho akurát na Veľkú noc previezli na detskú onkológiu do Bratislavy. Po niekoľkých vyšetreniach nám oznámili tú najhoršiu správu, že náš milovaný synček má leukémiu,“ popísala mamina začiatky synovej choroby.

Dominika začali liečiť pomocou chemoterapie na ktorú mal dobrú odozvu a vyliečil sa. Takmer dva roky bol zdravý a na pravidelných kontrolách sa nič nezistilo. Pred Vianocami v roku 2021 začal Dominika bolieť chrbát a brucho. Bol odvezený na pohotovosť do Trnavy, kde mu opäť robili rôzne vyšetrenia. Najprv zistili iba črevnú virózu, lenže chrbátik ho bolel stále a tak pátrali ďalej. Až pri magnetickej rezonancii bolo zistené, že sa Dominikovi leukémia vrátila.

Bol prevezený opäť do Bratislavy na detskú onkológiu, kde podstúpil odber kostnej drene. Dominik sa lieči pomocou chemoterapie, jeho výsledky boli zo začiatku dobré, ale za posledný týždeň sa mu zdravotný stav veľmi zhoršil. Chlapček bol dva dni na áre, mal ťažký epileptický záchvat, veľmi silné afty v ústach, kvôli ktorým nemohol vôbec jesť a rôzne iné problémy.

Tieto chvíle boli pre malého sedemročného chlapca a jeho rodičov veľmi ťažké. Jeho mama sním bola počas celej doby v nemocnici a niekedy sa už nevládala pozerať na synove utrpenie.

"Je to hrozné, keď vám dieťa trpí a ešte horšie, keď je to malé dieťatko, ktoré sa veľmi bojí. Môj manžel musel byť stále v práci, alebo s našou mladšou päťročnou dcérkou. Je to naozaj zložitá situácia a museli sme sa dokonca rozhodnúť, že manžel dá v práci výpoveď, aby sme dokázali nejako fungovať. Naša dcérka nechodí do škôlky, lebo sa bojíme, aby odtiaľ nepriniesla nejakú chorobu, ktorá by mohla byť život ohrozujúca pre Dominika. Nechceme jej odopierať kolektív, avšak momentálne nemáme na výber. Dominik má poslednú dobu okrem zlého zdravotného stavu aj veľmi zlý psychický stav. Nič ho nebaví, je neustále smutný, bez nálady a v depresii. Taktiež sa bojí všetkých vyšetrení, ktoré denne podstupuje. Nechce sa už ani online stretávať so spolužiakmi, nakoľko má vypadané vlásky z chemoterapie. Hanbí sa za to,“ prezradila mama.

Keďže rodičia chceli aspoň trocha synčeka potešiť, požiadali nás o splnenie jeho veľkého želania mať motokáru. Dominik v minulosti na motokáre jazdil a veľmi ho to bavilo. Toto želanie na našej stránke videla pani Radka, ktorá zorganizovala zbierku v jej kaderníctve Spark v Nitre. Z každej služby, ktorú tu ponúkla svojim zákazníčkam, odložila nejaké peniažky na darčeky pre deti. Keď to videli jej zákazníčky, tiež sa pridali a nakoniec sa vyzbierala čiastka, za ktorú sa kúpili darčeky až pre dve choré detičky. Jedným z nich bol Dominik.

Pani Radka túto zbierku robí každoročne a každoročne prispeje na nejakú dobrú vec, začo jej veľmi ďakujeme. Je to od nej naozaj krásne gesto. Motokáru dala pani Radka poslať Dominikovi priamo domov. Dominika pustili na chvíľu z nemocnice a už si mohol motokáru vyskúšať. Na foto záber z jeho prvej jazdy :-) Veľmi sa z nej teší a dúfa, že sa jeho zdravotný stav čím skôr zlepší a on si bude môcť poriadne zajazdiť.

"Dominik je veľmi milé, kľudné dieťa s dobrým srdiečkom. Rád pomáha iným deťom, veľmi dobre sa učí a medzi spolužiakmi aj učiteľmi je obľúbený. Veľmi pekne ďakujeme našej darkyni aj všetkým dobrým ľuďom, ktorí sa na darček vyzbierali. Vážime si to,“ poďakovala mamina.

My sa pripájame a ĎAKUJEME pani Radke a jej zákazníčkam. Veľmi si vážime, že dokázali potešiť choré dieťa v ťažkej chvíli.

Želanie splnené 15.1.2022

 

}); })(jQuery);