Paľko sníval o lanovej dráhe na záhrade

on štvrtok, 02 február 2023. Posted in Chcel(a) by som mať

Paľko sníval o lanovej dráhe na záhrade

Paľko je štvorročný chlapček z Revúcej, ktorý trpí diagnózou autizmus. Do prvého roka života bol úplne v poriadku, neskôr si však jeho mamina začala všímať rôzne zvláštnosti.

Chlapček vôbec nechcel jesť nič iné okrem maminho mliečka. Hovorenie mu nešlo, spočiatku sa snažil, neskôr sa toho úplne stránil. Mama bola so synčekom na vyšetrení u lekárky, tej sa však nezdalo nič divné. Mamy ale vždy vytušia a cítia, keď s ich detičkami niečo nie je v poriadku a tak sa nenechala odbiť a išla s Paľkom aj k iným odborníčkam.

Nakoniec Paľkovu diagnózu potvrdila až pani primárka v nemocnici v Banskej Bystrici, po tom, ako spravila chlapčekovi viacero vyšetrení. Bol to autizmus.
"Synček je neverbálny, no pre nás veľmi šikovný. Trávime celé dni vonku, ak nám to počasie dovolí, nakoľko je Paľko veľmi živé dieťatko. Energie má na rozdávanie a spanie nie je jeho silná stránka, preto mu každá prechádzka vonku prospeje," povedala nám jeho mama.

Paľko má okrem iného aj veľmi rád skladanie puzzle, alebo krájanie zeleninky a ovocia. Ak vidí čísla, alebo písmenká, musia byť vždy zoradené. A pokiaľ sa práve nedá ísť von, lezenie po nábytku je tiež super :-)

Chlapček má staršiu sestru, ktorú má veľmi rád. Aktuálne chodieva do škôlky na pol hodinu denne a to v sprievode svojej maminky, aby si aspoň po malých krôčikoch zvykal na prítomnosť iných detí, hlučnejšie prostredie a iné. Mama je inak s Paľkom stále doma a venuje sa mu, ako sa to len dá. Chlapček dodnes neje nič iné okrem nutridrinkov, ktoré denne pije a občas dokáže zjesť kúsok suchého rožteka. Toto rodičov veľmi trápi.

Rodina nás požiadala o splnenie želania pre ich synčeka a to lanovkovej dráhy na záhradu, na ktorej by sa mohol poriadne vyblázniť. My sme ju zakúpili a poslali rodinke priamo domov. Na fotografii vidíte, ako sa Paľko z lanovky teší. Lanovú dráhu zatiaľ otec primontoval iba doma, nakoľko želanie sme plnili práve v zime. Na jaro poputuje lanovka na záhradu, kde sa bude ešte viac využívať.
Želáme rodinke všetko dobré a sme radi, že sme mohli Paľka potešiť.

Želanie splnené 5.1.2023

}); })(jQuery);