Lukáš Salay

on pondelok, 07 január 2019. Posted in Chcel(a) by som ísť

Lukáš Salay

Som slobodná matka - samoživiteľka, ktorá sa stará sama o syna Lukáška (7 rokov), ktorý má mentálne/zdravotné postihnutie. S biologickým otcom syna nie som v žiadnom kontakte, nezaujíma sa o neho, platí len čiastočne výživné. 

Žijeme v domácnosti, byte s mojimi rodičmi, ktorí sa mi snažia finančne pomáhať, no už nemôžu tak ako pred rokmi, vzľadom na ich nižší príjem. Rodičom nie som schopná prispievať ani na chod domácnosti, vzhľadom na to, že mi ostáva na celý mesiac po uhradení nutných výdavkov len 31 eur na mesiac, čo je málo.

Z môjho príjmu mám vysoké výdavky súvisiace s vyšetreniami a terapiami Lukáška. Chodíme za viacerými odborníkmi, prevažne mimo mesto (do TN,ZA,BA). Osobne zabezpečujem, hradím všetky náklady spojené so starostlivosť o syna. Mám vysoké výdavky, platím ešte aj exekúciu. 

Lukáško nastúpil v septembri do prípravného ročníka špeciálnej základnej školy. Má problémy s rečou, vo veku sedem rokov nerozpráva, resp. vôbec mu nerozumieť. Predtým ako tak ovládal aj používal nejakých 20 slov, no zabudol ich. Horší sa to a to aj napriek intenzívnej logopedickej terapii.

Na logopédiu chodíme od roku 2015 no výsledky sú veľmi malé, u Lukáška nastáva skôr regres ako progres. Porucha reči súvisí z poruchou na mozgu, a okrem toho sa potvrdil aj slabší sluch. 

Lukáško má aj problémy z pamäťou a pozornosťou. Trpí poruchou krátkodobej pamäte, rýchlo zabudne. Potrebuje 24 hodín denne starostlivosť a dozor. Viacerí  lekári už navrhli, aby som zobrala syna napr. do Tatier, že by mu to zdravotne pomohlo, alebo k moru, ale ja si to nemôžem finančne dovoliť.

Budem veľmi vďačná keby nám niekto pomohol, čo sa týka liečebného pobytu. Už som aj zvažovala možnosť cez zdravotnú poisťovňu no nemám peniaze ani na doplatenie a bojím sa aby syna nedali do skupiny B kde sa takmer všetko platí. Potešil by ho aj výlety do Bojníc a návšteva Bojnického zámku.

Vek

7

Mesto

Považská Bystrica

Diagnóza

mentálne postihnutie, porucha mozgu, symptómy DMO

Hlavné želanie

Kúpeľe, dovolenka (v Tatrách)

Náhradné želanie

Výlet do Bojníc, návšteva ZOO a Bojnického zámku

Chcete pomôcť splniť tento sen? Napíšte nám na zelajsi@zelajsi.sk a my vám poskytneme kontakt na dieťa.

}); })(jQuery);