Alžbetka chce byť aspoň na chvíľu princeznou

on streda, 26 máj 2021. Posted in Chcel(a) by som byť

Alžbetka chce byť aspoň na chvíľu princeznou

Alžbetka z Trenčína má len 4 rôčky a prežíva ťažké obdobie. V januári tohto roku jej mamina pri krémovaní našla hrčku na telíčku. Okamžite volala lekárke, ktorá maminu poučila, že ju má sledovať a o týždeň prísť s dcérkou na kontrolu.

Pri kontrole detská lekárka našla na Alžbetkinom telíčku ešte niekoľko iných hrčiek a tak nastal kolobeh vyšetrení. V Bratislave bola mama s dcérkou na rôznych vyšetreniach, kde sa ukázali zväčšené uzliny a keď na pozretie CT snímku boli privolaní ďalší dvaja lekári, mamina Alžbetky hneď vedela, že je niečo v neporiadku.

Síce jej lekári ihneď nevedeli povedať diagnózu, no mama tušila, čo stojí za zlým stavom jej dcérky. Je totiž zdravotná sestra. Nakoniec bolo rodine oznámené, že Alžbetka trpí akútnou lymfoblastickou leukémiou.

"Odvtedy sme s ňou v podstate nonstop v nemocnici. Ihneď jej nasadili chemoterapiu, ktorú zo začiatku znášala lepšie, to jej ešte aj jesť chutilo. Následne začala dosť často vracať a vypadali jej vlásky," hovorí so smútkom v hlase mamina. Dodáva, že Alžbetke sa "veľmi mení váha, jeden týždeň schudne 10 kíl a potom sa zavodní a opäť priberie."

Veľmi ju však chváli, ako všetko hrdinsky zvláda. Avšak veľmi ju mrzí, že tak skoro musela vyrásť z detstva. Alžbetka pozná všetky sestričky, rozumie si s nimi, dokonca pozná aj všetky názvy liekov a vie, čo jej kedy prídu pichnúť, alebo akú infúziu má kedy dostať.

Alžbetkina mamina je s dcérkou skoro stále v nemocnici, keď potrebuje odísť domov za svojou druhou dcérou, vymení ju Alžbetkina stará mama. Noci, keď spia vždy štyria ľudia na izbe, nie sú vôbec kľudné. Deťom sa musia pravidelne meniť infúzie a vždy, keď tak treba spraviť, začne v izbe nahlas pípať upozornenie, aby prišli sestričky. Za jednu noc sa tak všetci na zvonenie zobudia aj 7 - 8 krát. Alžbetka má veľmi rada pani učiteľky, ktoré sem chodia a deťom sa venujú. Hrá sa s nimi, kreslí si, alebo robí ručné práce.

"Dcérka má zavedenú pod pazuškou ihlu, ktorú jej sem napojili pod narkózou, vďaka nej dostáva chemoterapie. Je to však náročné, pretože nemôže robiť prudké pohyby, alebo sa napríklad normálne okúpať. Musíme na to dávať neustále pozor."

Táto malá slečna si u nás vysnívala stať sa aspoň na okamih ozajstnou princeznou a my sme sa rozhodli, že jej sníček splníme. Priniesli sme Alžbetke priamo do Národného ústavu detských chorôb v Bratislave ružový toaletný stolík a pridali sme ešte sadu s korunkou, krásnymi topánočkami a šatočkami pre ozajstné princezné.

Na prvej fotografii je Alžbetka ešte úplne zdravé dievčatko s vláskami. Sme veľmi radi, že sme mohli aspoň takto Alžbetku potešiť a želáme jej veľa síl.

Želanie splnené 1.5.2021

}); })(jQuery);