Matúško túži byť skvelým klaviristom

on utorok, 19 október 2021. Posted in Chcel(a) by som byť

Matúško túži byť skvelým klaviristom

Matúško sa narodil ako úplne zdravé dieťatko. Okolo jedného roka prestal reagovať na meno, nevnímal svojich rodičov, nehral sa s hračkami, bol ponorený do svojho sveta. Nevedel žuť, hrýzť ani piť.

Jedol mixované jedlá a pil len s lyžičkou, ktorou ho maminka kŕmila. Žiaľ, mu lekári diagnostikovali detský autizmus, čím sa podozrenie jeho rodičov potvrdilo. Autizmus sa prejavuje u každého dieťaťa individuálne a odlišne. Autista má pretrvávajúce problémy v sociálnej komunikácii, v sociálnych interakciách, používa obmedzené a opakujúce sa vzorce správania, aktivít a záujmov (a to už od skorého detstva), a to všetko do takej miery, že tieto vzorce obmedzujú a oslabujú jeho každodenné fungovanie.

"Náš Matúško nehovorí, vie povedať iba zopár slov a väčšinou sa dorozumieva rôznymi zvukmi a znakmi. Zameria sa vždy na jednu vec a tej sa potom dlho venuje. Teraz ho strašne baví prepínať programy na pračke, alebo si kreslí stále dokola to isté," povedala nám Matúškova mamina.

Chlapček bol päť rokov integrovaný v bežnej školy, kde mal skvelé asistentky. No, žiaľ, učivo už bolo pre neho čoraz náročnejšie, a tak sa jeho rodičia predsa len rozhodli dať synčeka tento rok do špeciálnej školy. Tu sa mu budú môcť pani učiteľky ešte viac venovať, nakoľko sú v triede iba štyri detičky.

Matúško je jedinečný chlapček, ktorý síce nemá kamarátov, nebaví sa s inými deťmi, ani nevyhľadáva cudziu spoločnosť, ale zato si dokáže behom pár minút zapamätať pieseň a následne ju krásne zahrať na klavíri. Je to jeho vášeň, ktorú miluje. A tak nám napísala Matúškova mamina so žiadosťou o splnenie želania, nového klavíra. A my sme sa rozhodli toto milé želanie splniť a rozvíjať tak Matúškov talent. Klavír sme zakúpili a poslali Matúškovi rovno domov.

Ten ho hneď s radosťou išiel vyskúšať. "Synček pri hre oddychuje, je to jeho relax a zároveň veľká zábava. Jeho talent si všimli už keď mal päť rôčkov na umeleckej škole. Hneď som ho aj prihlásila a odvtedy sem chodí. On keď počuje v televízií napríklad reklamu, alebo pesničku dokáže si ju okamžite zapamätať a potom si ju dookola spieva," vraví maminka.

Matúš v škole nemá kamarátov, je skôr taká samostatná jednotka. Má rád svoj kľud a veci ktoré pozná. Nemá rád žiadnu zmenu, máva amoky ak ho do zmeny čohokoľvek niekto núti. To je však u detí s jeho diagnózou úplne normálne. Inak je to veľmi milý chlapček, plný lásky. "Ja som s ním stále doma, musí mať neustály dohľad, inak by si žil vo svojom svete. Veľmi mu pomáha hipoterapia. Je to špeciálny terapeutický prístup, pri ktorom sa využíva pôsobenie koňa na človeka. Matúško má koníky veľmi rád."

Na fotografiách aj videu vidieť, aký je Matúško talentovaný a šťastný z nového klavíra. Sme radi, že aj vďaka spoločnosti AMAZON a 2 percetnám z ich daní, sme mu toto želanie mohli splniť :-)

Želanie splnené 13.9.2021

}); })(jQuery);