Cesta na západ alebo Dany a Sami do Legolandu išli

on piatok, 31 august 2012. Posted in Chcel(a) by som ísť

Cesta na západ alebo Dany a Sami do Legolandu išli

Danko (8) a Samko (4) Haviernikovci sú bratia, ktorí svorne nažívajú v Novom meste nad Váhom. Nespája ich však len súrodenecký vzťah, ale aj rovnaká choroba. Nevyliečiteľná svalová dystrofia.

Ochorenie sa prejavuje postupným úbytkom svalstva, a aj napriek pokroku v medicíne neexistuje liek, ktorým by bolo možné svalovú dystrofiu vyliečiť. Choroba sa, žiaľ, len zhoršuje.

"Toto leto bude pravdepodobne posledné, kedy náš Danko ešte dokáže stáť na vlastných nohách a nebude ešte trvalo odkázaný na vozík. Preto od zimy sníva o návšteve Legolandu aby si dokázal užiť čo najviac atrakcií. Naš menší Samko, samozrejme, bračeka v tomto podporuje. Ako rodina s dvomi ťažko chorými deťmi nemáme finančné prostriedky aby sme splnili chlapcom tento sen," napísal nám ich ocko Zdeněk Haviernik. Ako dodáva, lego je životom jeho synov. "Kedykoľvek máju príležitosť, už aj sa hrajú s legom alebo prezerajú staré katalógy a vyberajú, čo ešte doma nemajú."

Je jasné, že sme Samkovi a jeho bračekovi museli vyjsť v ústrety a rozhodli sme sa jeho sen splniť. Pretože išlo o komplikovanú cestu (Haviernikovci kvôli chorobe detí nemohli ísť bežným autobusovým zájazdom, ale sami autom), trvalo skoro celé leto, než sme doladili detaily. Nakoniec sa všetko predsa len podarilo a dátum bol stanovený na 20. - 22.8.2012.

"Ak vám mám pravdu povedať tak chlapci sa už nevedeli dočkať. Cez víkend prebehla predjazdová porada a príprava všetkého potrebného," hovorí pán Haviernik a synček ho poučoval: „Veď to nie je len tak, tatino, ideme do Legolandu a tam to uvidíš. Preto treba vedieť, kam a na čo sa pozrieť. Je to naozaj veľké,“  komentoval Dany pripomienky na nedočkavosť.

V pondelok ráno sa vstávalo veľmi skoro, ale pokoj a pohoda panovala celú cestu. "Pretože akonáhle sme prešli Dunaj, preleteli Blavou, bola pred nami nová krajina, ktorú chalani ešte nevideli a tak ich zaujímalo všetko. Zastávky boli naplánované, ale aj tak som sa ako vodič čochvíľa pýtal, či nechcú zastaviť. Odpoveďou bol duet „Nie, veď ponáhľame do Legolandu“. A tak po piatich zastávkach a sedemsto- päťdesiatich kilometroch sme boli na mieste.  Pretože sme prišli  neskoro poobede po ubytovaní sme si prezreli mestečko Gunzburg a hajdy do postele. Ráno sa ide na to.

Legoland Haviernikovci zobrali útokom ráno, hneď ako ho otvorili. Než z auta vytiahli dopravné prostriedky (kočík a vozík), chlapci už pozerali do diaľky cez dĺžku parkoviska a obzerali vstupnú branú. Ako vstúpili do vnútra už sa ozývalo: „Mamina pozri sa tam!“, „Tatino toto musíš vidieť!“ 

"Dany mal dlho problémy sa prejaviť, ale tu bol vo svojom svete. Presne vedel, kde aká atrakcia čaká a na čo sa pôjdeme pozrieť. Vytešoval sa na každom kroku. Vstup do MINILANDU stráži Babička, ktorá má vtáčika Tweetiho a kocúra Silvestra. Tu sa prvý raz Dany rozžiaril ako slniečko. Atrakcie sme brali len tie, ktoré si chlapci vybrali ale boli sme prekvapení z toho, čo chceli skúsiť," hovorí pán Haviernik.

Pri vodných skútroch Dany zahlásil „nech aj nás ostreľujú, bude sranda -  TOTO DAME TATI“ a takisto rodičia dopadli pri expedícii džungľou, pirátskej výprave, Safari alebo vyhliadkovej veži.  Veľkú dračiu dráhu chlapci odmietli, ale medvedí tanec (niečo ako naše calypso) skúsili s  Danym bez problémov.

Veľký zážitok bola LEGOFABRIK. Keď ňou chlapi prechádzali, ani nedýchali. Na jej konci je predajňa, v ktorej sa vyrábajú prívesky s osobným označením a to bolo niečo. To výskanie a smiech museli bez prekladu pochopiť aj domáci Nemci.

MINILAND neohromil len deti, ale aj rodičov, čo sa týkalo prepracovanosti detailov. Danyho skôr zaujímalo ako sa to ovláda, aby sa časti pohybovali, a Samy si musel na všetko siahnuť, ale o tom to všetko bolo. Prešli celou Európou počnúc Holandskom ďalej cez Berlín, Franfurkt a Mníchov alebo Bavorsko a Švajčiarsko až k Benátkam. Prechádzka to bola nádherná a všade bolo čo pozerať. Časť MINILANDU je venovaná STAR WARS  od tematických častí z každého dielu ale aj z lega vytvorene postavy hlavných hrdinov v životnej veľkosti.

"Keď sme vychádzali po siedmich hodinách unavení von, boli obaja chlapci plní dojmov a spokojní, že videli ako hovorí Dany „legosvet“.  Ešte pred spaním som ho musel presvedčiť že ak sa bude snažiť môže stavať také domčeky aj on. Zaspal z úsmevom na perách. Až neskôr som pochopil,  že aj keby som priviezol domov aj pol LEGOLANDU u nás doma by bolo lega stále málo! Ale tento zážitok je to, z čoho budú chalani tento školský rok žiť, a na čo budú ešte dlho spomínať.
Ešte raz ŽELAJ SI úprimne Ďakujeme!!!!"
uzatvára pán Haviernik.

Sme radi, že sme mohli urobiť radosť a potešiť chlapcov - ich radosť z výletu v nás vyvolala šťastie a spokojnosť. Sami a Dany, držte sa! Nech vaše svaly poslúchajú ešte veľmi, veľmi, veľmi dlho!

Želanie splnené 21.8.2012

Páči sa vám, čo robíme? Chcete našu činnosť podporiť teraz, drobnou sumou online ? Je to úplne jednoduché, stačí kliknúť na link a vybrať sumu:

 

Môj dar:


Ďakujeme.sk

}); })(jQuery);