Chorý Samko miluje rybárčenie, prial si nové udice

on pondelok, 26 júl 2021. Posted in Chcel(a) by som ísť

Chorý Samko miluje rybárčenie, prial si nové udice

Samko je 17 ročný chlapec, ktorého však postihla vážna choroba, s ktorou musí bojovať. Leukémia, zhubné ochorenie krvi pri ktorom dochádza v kostnej dreni k množeniu a hromadeniu bielych krviniek a hlavne ich nezrelých foriem.

Tieto bunky postupne obsadzujú priestory v kostnej dreni a potláčajú normálnu krvotvorbu. Je najčastejším druhom rakoviny u detí vo vyspelom svete. Pri leukémii sa pacient cíti unavený a chudne. Medzi ďalšie príznaky patria napr. bledosť, únava, dýchavičnosť a iné.

Samko nepociťoval žiadne akútne príznaky, zo začiatku ho len občasne pobolievalo oko, neskôr ucho, až začal počuť akoby šušťanie papiera. Toto šušťanie počul dlhodobo a neskôr mu jedno oko z ničoho nič veľmi opuchlo. Preto navštívil spolu s mamou očnú doktorku, ktorá ich ihneď poslala na detskú onkológiu do nemocnice.

Tam zistili, že ide o leukémiu a odvtedy sa lieči. Jeho liečba je dlhá, náročná a veľmi veľa času trávi v nemocnici. 

"Vždy sme 36 dní v nemocnici, kde syna liečia a potom ideme na pár dní domov. Máme izbu, kde sme len my dvaja, ja a synček. Nedajú k nám ďalšie dieťatko, pretože sme v nemocnici na veľmi dlhú dobu a syn potrebuje svoj kľud. Som stále s ním, je to náročné, ale Samko je veľký bojovník,“ prezradila nám Samkova mamina.

Keďže jej syn je vášnivý rybár, zaželal si v ŽELAJ SI dva nové rybárske prúty, ktoré sa chystá použiť hneď, ako ho pustia z nemocnice. Rozhodli sme sa mu jeho želanie splniť, prúty sme objednali a priviezli rovno do nemocnice, kde sme Samka prekvapili.

Samkove očká boli rozžiarené, keď udice odbaľoval, tešil sa a obzeral si ich zo všetkých strán. Samko bol počas našej návštevy otvorený, uvoľnený a výrečný. Hovoril o svojej chorobe, ako mu chýbajú kamaráti v škole, jeho bratia a voľný čas, ktorý trávil väčšinou v prírode.

"Mám rád prírodu, zvieratá, rád sa pozerám na traktory a iné poľnohospodárske stroje, fascinuje ma to. Úplne najviac chodím chytať ryby, baví ma to a aj mi to ide.“

Ešte nám aj na telefóne ukázal fotografie svojich najväčších úlovkov a sú to teda parádne kusy! 

Na fotografiách vidíte Samka ešte pred chorobou s jeho veľkým úlovkom, a neskôr v nemocnici, ako sa teší z darčeka. Dúfame že sa z nemocnice čím skôr dostane a užije si krásne chvíle v prírode.

Želanie splnené 15.7.2021 

}); })(jQuery);