Filipko s Downovým syndrómom šiel na výlet

on pondelok, 03 október 2022. Posted in Chcel(a) by som ísť

Filipko s Downovým syndrómom šiel na výlet

Filipko sa narodil s diagnózou Downov syndróm. Po narodení bol zaintubovaný a na umelej pľúcnej ventilácií skoro tri týždne. Následne mu bola zavedená tracheostómia, ktorú mal do jedenásteho mesiaca života.

Jednalo sa o hadičku, ktorú mal chlapček v krku, aby vôbec mohol dýchať. Ako polročnému mu bola operovaná nosná prekážka, ktorá tieto problémy spôsbila. O pár mesiacov nato začal Filipko konečne samostatne dýchať.

Odvtedy je sledovaný na ORL, u pneumológa, neurológa a veľmi bojuje s rečou, stále ešte nerozpráva. Kvôli hypotónii je jeho držanie telíčka horšie a nestabilné. Na jeho problémy mu veľmi pomáha voda, miluje člapkanie vo vode a pohyb v nej. Toto mu nesmierne prospieva na stuhnuté svaly.

Filipko má tiež veľmi rád kone, v minulosti viac krát využil hipoterapiu, ktorá bola v jeho prípade naozaj prospešná. Okrem toho má chlapček v obľube motorky, rád si kreslí a počúva hudbu.

„Filipko je veľmi živé dieťatko, ktoré miluje spoločnosť ostatných detí aj ľudí všeobecne.   On v podstate robí všetko, čo sa len dá, a robí to s radosťou. Je to taký náš spoločenský živel. Je veľký mojkáčik, rád sa objíma a dáva najavo lásku,“ prezradila nám mamina.

ŽELAJ SI oslovila s prosbou o splnenie želania pre jej syna a to výlet niekde na Slovensku. Maminka je totiž v očakávaní, a pracuje len otecko. Na bežné výdavky rodina má, ale výlety sú kvôli neustálemu zdražovaniu stále drahšie. Oddych však treba.

My sme preto rodinke zakúpili päťdňový výlet do Štúrova, kde sa im veľmi páčilo. ,,Chodili sme sa každý deň kúpať, voda synčekovi veľmi prospieva, bol tu celý šťastný. Ďalej sa mu nesmierne páčil vláčik, ktorý po meste jazdil a tiež akvárium s rybičkami,“ tešila sa mamina.

Želáme Filipkovi, aj celej jeho rodinke ešte mnoho krásnych spoločných zážitkov a zároveň ĎAKUJEME všetkým dobrým ľudom, vďaka ktorým môžeme plniť želania chorých detičiek.

 Želanie splnené 15.8.2022 

}); })(jQuery);