Jakubko navštívil tropikárium v Budapešti

on pondelok, 27 február 2023. Posted in Chcel(a) by som ísť

Jakubko navštívil tropikárium v Budapešti

Jakubko je štvorročný chlapček z Nitry, ktorý bol už od narodenia veľmi náročné dieťatko. Veľa plakal, málo spal, odmietal jesť, bol trucovitý, mával časté záchvaty zlosti, ubližoval si a vôbec nerozumel svojim rodičom.

Keď mal Kubko dva roky a jeho správanie a chápanie sa stále nezlepšovalo, rodičia sa rozhodli ísť so synčekom k odborníkom. Tí, žiaľ zistili, že Jakub má nábeh na autizmus a narušenú komunikačnú schopnosť.

Od dvoch rokov navštevuje logopédov, psychológov, psychiatrov, neurológov a rôzne terapie. Je to veľmi živé dieťa s nábehom na ADHD. Rodičia to s ním majú naozaj pestré a keďže má aj staršiu sestru, niekedy až priam náročné. Jeho šesťročná sestrička je ale tolerantné dieťatko a snaží sa rodičom pomáhať. Brata mnohým veciam učí, často ho opravuje vo výslovnosti a iné.

Jakub má rôzne poruchy správania a aj obyčajný nákup v potravinách s ním je boj. Má síce štyri rôčky, porozumenie má však ako dvojročné dieťa. Skladá trojslovné vety s veľmi zlou výslovnosťou. Veľmi by chcel hovoriť, len mu nejdú slová.

Keďže má Jakubko rád všetky zvieratká a hlavne tie vodné, požiadala nás jeho mamina o splnenie želania a to návštevu tropikária v Budapešti. Nás vždy teší, keď môžeme detičkám plniť zážitkové želania a preto sme s radosťou lístky pre celú rodinku zakúpili.

Rodina si tak užila výlet v Budapešti, odkiaľ si priniesla krásne zážitky.
"Návštevu Budapešti sme si predlžili a strávili tu celý víkend, tak sa nám tu zapáčilo. Tropikárium bolo veľké a Jakub si ho nesmierne užil. Behal tu, lebo chcel rýchlo všetko vidieť, takže sme sa museli mať veľmi na pozore. Som vďačná za splnenie tohto želania," poďakovala mamina.

Mamina ešte doplnila, že Jakubko je veľmi živé dieťa, veľmi by chcel byť ako normálne detičky, ale jeho diagnóza mu to nedovolí. Často máva záchvaty zúrivosti, pretože nedokáže stráviť emočné výbuchy. Rodičia s ním navštevujú diagnostické centrum, okrem toho chodieva na priebežné vyšetrenia do nemocnice v Bratislave.

Najviac ho poslednou dobou bavia žraloky, autíčka a občas si rád kreslí. Nedokáže síce ešte udržať poriadne farbičky, ale snaží sa o to. Jeho najobľúbenejšia rozprávka je o veľrybe Gerde, ktorú mu rodičia často čítajú. Keď bol chlapček menší mával časté záchvaty hnevu, amoky a návaly zlosti. V špeciálne materskej škole sa to trochu zlepšilo. Nastavili sa mu určité hranice a pravidelnosť. Jakub má rád veci na svojom mieste a pravidelný režim, vtedy dokáže zvládať ťažšie situácie lepšie. Veľkou oporou mu je jeho sestrička s ktorou sa hráva, samozrejme ako všetky deti sa sem tam aj poškriepia.

Tešíme sa, že sme tejto rodinke mohli splniť želanie, na ktoré budú ešte dlho spomínať. A pridávame pár fotiek priamo z tropikária. 

Želanie splnené v októbri 2022

}); })(jQuery);