Lukáško cestoval kvôli múzeu tisíc kilometrov

on utorok, 11 september 2012. Posted in Chcel(a) by som ísť

Lukáško cestoval kvôli múzeu tisíc kilometrov

Lukáško Ďurina (4) z Plešivca patrí k druhej najčastejšej kategórii detí, ktorým plníme sny - narodil sa s detskou mozgovou obrnou, neskôr sa k tomu pridružil, žiaľ, aj autizmus.

Lukáško má teraz štyri rôčky. Pre neskorú a zlú chôdzu a celkový oneskorený vývin v reči, hrubej a jemnej motorike, má diagnostikovanú obrnu mozgovú ataktickú. Je mentálne postihnutý na úrovni dvoch rokov. Je plne plienkovaný a má potvrdený aj autizmus.

Keďže choroba ako taká prináša so sebou, že deti sú akoby zahľadené do seba, Lukáško nevie povedať, čo by mu urobilo radosť. Jeho maminka si však myslí, že by to mohla byť "návšteva dopravného múzea v Bratislave, keďže Lukáško má veľmi rád vláčiky a autobusy, autá a podobne."

Ako dodáva, toto leto ešte neboli nikde na výlete. "Lukáško určite nikdy nezabudne na tento splnený sen. Vopred zaň ďakujeme aj v jeho mene :-)"

Plešivec je až za Rožňavou, čo znamenalo, že Lukáško by musel za svojim snom precestovať takmer tisícku kilometrov (necelých 500 do Bratislavy a zase späť)  - ako inak, vlakom. Jeho rodinu však dlhé cestovanie neodradilo a rozhodli sa pricestovať a sen mu splniť.

Podarilo sa nám zohnať anjela, ktorý Lukáškovi, babke, jeho maminke  a tete vyplatil lístky na autobus a ubytovanie. My sme k tomu pridali večeru v hoteli a sprievod na šesť hodín, taktiež dovoz a odvoz z vlakovej stanice do múzea, hotela a neskôr opäť na vlak. Ale všetko klaplo tak, ako malo, a výlet sa vydaril.

"Všetci okrem babičky sme sa navštívili múzeum, kde nám veľmi milý ujo sprievodca, oblečený v dobovom odeve, poukazoval  jednotlivé exponáty a o každom z nich nám porozprávam," hovorí naša dobrovoľníka Mária Murcková. "Návšteva múzea sa všetkým páčila. Lukáškovi sa najviac páčili vláčiky, ktoré boli vystavené vonku.  No úplne najviac sa Lukáškovi páčil  vláčikový model, z ktorého nemohol odtrhnúť oči 15 minút, a nakoniec sme sa k nemu museli ešte vrátiť."

Lukáško nevie aktívne komunikovať, na naše otázky odpovedal zopakovaním otázky :-) Svojimi gestami a správaním však dal jasne vedieť, že sa mu vláčiky páčia a že si výlet vychutnal. Veď predsa kvôli vláčkom prešiel takú diaľku.

Po návšteve múzea sme sa všetci štyria pobrali na dobrý obed do pizzerie. Lukáško si na stôl vybalil svoje hračky a spokojne sa hral. A po dobrom obede nasledoval ešte sladučký dezert. A po ňom návšteva a prehliadka hlavného mesta. Rodina bola plná zážitkov a po celom únavnom dni si všetci spoločne úžili wellness v hoteli.

Sme veľmi radi, že sa nám opäť podarilo splniť sen ďalšiemu dieťatku a že sa Lukáškovi výlet páčil.

Želanie splnené 7.9.2012

Páči sa vám, čo robíme? Chcete našu činnosť podporiť teraz, drobnou sumou online ? Je to úplne jednoduché, stačí kliknúť na link a vybrať sumu:

 

Môj dar:


Ďakujeme.sk

}); })(jQuery);