Marcus leteeeel.. Hoci sa aj trošku bál :-)

on utorok, 16 december 2014. Posted in Chcel(a) by som ísť

Marcus leteeeel.. Hoci sa aj trošku bál :-)

Marcus Neuman má osem rokov, a je tretiak na ZŠ Škultéty v Topoľčanoch. Rád pozerá v televízii športy a veľmi rád hráva futbal, aj keď ho hnevá, že nestačí za loptou utekať tak ako ostatní...

 

 

Marcus totiž trpí nevyliečiteľnou svalovou dystrofiou, ktorá spôsobuje, že človeku ochabujú svaly a postupne prestane chodiť a hýbať sa.

"Marcus je našťastie ešte chodiaci a snažíme sa to udržať čo najdlhšie," hovorí pani Hornačeková, maminka.

Svalovú dystrofiu typu Becker zdedil Marcus po svojom dedkovi a bola mu zistená, keď mal jeden rok. Marcus má malú sestričku Lauru, ktorá má jeden a pol roka a veľmi ju ľúbi.

"Marcus je nesmelý a preto, keď mi hovoril, že jeho sen je letieť v lietadle, som sa ho pýtala, či by sa nebál, povedal, že NIE :), čo ma zaskočilo. Pýtala som sa ho, či nechce ísť radšej na koncert Mira Žbirku, ktorého má rád, ale tiež povedal nie. Chcel iba letieť lietadlom," vraví maminka.

Manželia Sladký sa rozhodli Marcusovi tento sníček splniť a zakúpili mu let lietadlom. Jeho veľký deň bol 12. december. Marcus sa tešil, ale zároveň sa aj trošku bál - lietadlom ešte nikdy neletel a tak nevedel, čo od tohto zážitku môže čakať.

Bol odhodlaný letieť tak či tak. Keď však videl, že nejde o veľké dopravné lietadlo, ale menšie lietadlo, kde bude letieť sám s pilotom, bez maminky, vyľakal sa. Nevedel, čo robiť: letieť, keď už prišiel na letisko a splniť si svoj sen, alebo sa vzdať?

Napokon sa odhodlal ísť. Nasadol do lietadla a nesmelo maminke zakýval. Hoci let napokon ukončil skôr, pretože mu prišlo trošku zle, na svoj veľký deň nikdy nezabudne.

Miešalo sa v ňom všetko: radosť i strach, zážitok i obavy, vzrušenie i panika :-) Keď sa večer vracal s mamkou domov, hovoril: "Mami, bolo to super! Len keby mi neprišlo zle!"

Večer, keď mu volal dedko, už sa chválil celej rodine. "Dedko, ja som dnes letel!"

"Čože si, letel?"

"Áno, letel lietadlom! To mi závidíš, čo!"

A veru že aj áno. Nie každému sa podarí splniť svoj veľký sen. Ale u nás v ŽELAJ SI sa o to neustále snažíme. Vďaka manželom Sladkým sa podarilo splniť sen aj Marcusovi. Prajeme mu, aby sa jeho choroba nezhoršovala, a aby sa mu podarilo ostať chodiacim aj naďalej.

Želanie splnené 12.12.2014

}); })(jQuery);