Mathiasko s DMO vďaka darcom absoloval rehabilitáciu

on pondelok, 13 september 2021. Posted in Chcel(a) by som ísť

Mathiasko s DMO vďaka darcom absoloval rehabilitáciu

Mathiasko z Veľkej Lomnice má 4 rôčky, ale nie je ako ostatné detičky. Trpí diagnózou detská mozgová obrna, ako následok nedostatku kyslíka pri pôrode

Detská mozgová obrna (DMO) predstavuje skupinu porúch ovplyvňujúcich schopnosť pohybovať sa. Je zapríčinená poškodením mozgu počas tehotenstva, pôrodu, alebo krátko po narodení dieťaťa.

Mathiasko si od narodenia už prežil veľa zlého. Hneď po pôrode ho museli oživovať, následne dostal kŕče, mal zlomenú kľúčnu kosť, zakrvácané očné pozadie a opuch mozgu. Namiesto toho, aby bol po pôrode s mamičkou, ho lekári museli uviesť do umelého spánku a v nemocnici liečiť skoro mesiac. Všetko sa začalo ešte zhoršovať v jeho štvrtom mesiaci života.

O chlapčeka sa stará iba jeho mama, ktorá mu venuje všetok svoj čas. Bez jej pomoci synček nedokáže vôbec nič. Otec ich opustil a o syna sa vôbec nezaujíma a ani finančne nič neprispieva, dokonca aj klasickému výživnému sa vyhýba a odmieta ho platiť. Mamina je preto na všetky financie úplne sama a keby jej nepomáhali dobrí ľudia, rôzne nadácie a jej rodičia, nemohla by synovi dopriať ani z polovice to, čo dostáva teraz.

"Adekvátna suma, aby som mohla synovi zabezpečiť všetko čo potrebuje je 25000 eur mesačne. Viem, zdá sa to úplne prehnaná suma, ale naozaj to tak je. Môj syn potrebuje profesionálne rehabilitácie, ktoré naozaj nie sú lacné. Teraz sme platili za 12 dní cez 5000 eur v centre v Piešťanoch. Vždy, keď sem so synčekom idem, vidím neskutočné zmeny. Jeho telíčko je uvoľnené a personál je naozaj fantastický, avšak treba si to zaplatiť. Raz do roka máme nárok na pobyt v štátnom centre, kde syn chodí na rehabilitácie. Mrzí ma však, že tu synčekovi veľmi nepomohli, žiadne zlepšenie nikdy nevidím,“ povedala mama.

Mathiasko je ležiaci, sám nevie spraviť nič, maximálne sa prehodí z chrbátika na bruško. Nemôže chodiť do škôlky, pretože máva často silné epileptické záchvaty. Jeho mamina rozmýšľala aj nad možnosťou, že ak by jej synček začal chodiť do škôlky, ona by tam bola po celé dni s ním ako asistent. Chcela by, aby jej synček mal kontakt s detičkami aj keď nie je zdravý.

Najviac jeho maminu trápia epileptické záchvaty, ktoré Mathiasko máva: "Niekedy aj dva krát za deň má záchvat, je to hrozné, bojím sa o neho a dúfam, že už sa to začne trocha zlepšovať. Na synovi už často vidím, že niečo nie je v poriadky. Keď mi napríklad nechce nič jesť, pretože už ho začínajú neposlúchať ústa a škrípať zuby. Vtedy viem, že príde záchvat."

A viete aká je Mathiaskova prezývka? No predsa malý génius :) Mati je totiž nesmierne múdry chlapček, vníma úplne všetko, čo sa okolo neho deje. Jeho mozog funguje úplne normálne, dokonca občas má jeho okolie pocit, že ešte o niečo lepšie. Nedávno bol aj na testoch, kde úplne bez váhania zvládol testy pre 5 až 6 ročné deti.

Mathias miluje hudbu, najviac ho bavia ľudové piesne a taktiež rád maľuje, samozrejme s maminou pomocou. "Mathiasko by bol najradšej všade a všetko videl, všetko vyskúšal a všade sa zahral."

Jeho maminka napísala do ŽELAJ Si s cieľom splniť Mathiaskovi sen, môcť chodiť pomocou UpSee. Nevedeli sme však zohnať jeho veľkosť. Po istej dobe našu neziskovú organizáciu oslovil darca s dobrým srdcom, ktorý chcel Mathiaskovi nejako pomôcť. Rozhodol sa preto, že výťažok z tenisového turnaja, ktorý organizuje, venuje práve Mathiaskovi.

A tak sa aj stalo. Na turnaji sa vyzbieralo rovných 700 Eur, ktoré darca poslal priamo jeho mamine. Túto sumu si mamina doplatila na rehabilitáciu pre synčeka.
"Veľmi sa teším za túto pomoc a nesmierne ďakujem darcovi, ktorý nás oslovil a takto nám pomohol. Vyčarili ste môjmu synčekovi úsmev na perách."

Mamina nám poslala aj fotografie z rehabilitačného centra, kde so synčekom pracujú. Krásne sa na nich usmieva, čo poviete?

Želanie splnené v auguste 2021

}); })(jQuery);