Plávanie pre Boriska, a to hneď dvakrát!

on pondelok, 11 január 2016. Posted in Chcel(a) by som ísť

Plávanie pre Boriska, a to hneď dvakrát!

Boris Marko z Bratislavy má tri a pol rôčka. Jeho cesta sa začala náročným pôrodom. Následkom bola fraktúra lebky a oboch kľúčnych kostí, silná žltačka, pobyt v inkubátore a prijímanie potravy formou sondy.

To ešte rodičia netušili, že konečnú diagnózu svojho synčeka sa dozvedia až neskôr. "Všetko to bolo len náznakom diagnózy, ktorú sme sa dozvedeli až vo veku dva a pol roka - genomická imbalancia - duplikácia chromozomálnej oblasti (symptómy veľmi podobné diagnóze DMO)," vysvetľuje Boriskova mama Andrea Šefčíková.

Dôsledkom tejto vzácnej choroby je výrazná psychomotorická retardácia, absencia komunikácie, reči... "Borisko zatiaľ nevie povedať ani slovíčko 'mama', a to mu už ide na štvrtý rok. Nevie si ani vypýtať jesť alebo piť."

V tejto situácii ťažko hovoriť o tom, že by si dieťa mohlo napísať alebo povedať, čo je jeho snom. To ostáva na rodičoch: "To, čo urobí radosť, vieme posúdiť len na základe úsmevu :-)"

Z hľadiska rehabilitacii je pre Boriska veľmi vhodné plávanie, avšak do tohto leta odmietal vstúpiť do akéhokoľvek verejného bazéna či kúpaliska. "Bolo to predovšetkým z dôvodu strachu - z hluku šantiacich zdravých detí.

"Ako sa hovorí, kto hľadá, ten nájde - a my sme našli - plávanie v Klube Sasanka, len pár minút cesty od nášho bydliska. Hodiny sa zúčastňujú maximálne dve až tri deti, prístup inštruktoriek je vysoko individuálny, prostredie intímne. Inštruktorky pomôžu s obliekaním do plaviek a voda je slaná, čím nadľahčuje manipuláciu s dieťaťom  - predsa len, Borisko má už 16 kíl," usmieva sa maminka.

Keďže kúpanie za takýchto podmienok je finačne náročnejšie, maminka sa rozhodla požiadať o splnenie jeho sna prostredníctvom ŽELAJ SI. Tu si Boriskov sen našiel darca so zlatým srdcom a rozhodol sa mu mesiac kurzu plávania zakúpiť. Keď sme kurz objednávali, klub Sasanka sa rozhodol Boriskovi venovať ďalší mesiac plávania zadarmo! 

Boli sme nadšení, keď sme rodičom volali túto dvojnásobne dobrú správu. Celý február a aj marec 2016 sa teda Borisko môže kúpať a šantiť v bazéne, a zároveň posilňovať a zlepšovať svoj stav. 

Ďakujeme obom darcom za ich úžasnú ochotu a Boriskovi prajeme, nech sa jeho stav pomaličky zlepšuje a raz povie to úžasné slovo mama...

Želanie splnené 28.12.2015

 

}); })(jQuery);