Samko sníva o Titanicu a plavbe na veľkej lodi

on utorok, 22 september 2009. Posted in Chcel(a) by som ísť

Samko sníva o Titanicu a plavbe na veľkej lodi

Samko Beňo z Jelenice pozná onkológiu hádam dôvernejšie ako domov či školu. Liečil sa dlhodobo na nádor na hrudníku - keď sa už zdalo, že liečba je úspešná, nádor sa zjavil znovu. Po tom, čo ho lekári opäť dostali na nohy, objavil sa ďalší problém - Samko dostal leukémiu.

Jeho veľkým snom je cestovať na obrovskej zaoceánskej lodi, niekde na mori, nielen na "chabej rieke".
 
"Úžasné detské želanie," povedali sme si my v ŽELAJ SI a s chuťou sme sa chceli do neho pustiť. Ale osud, žiaľ, chcel inak. Samko momentálne dostáva chemoterapiu do miechy, podstupuje i ďalšie ťažké vyšetrenia a liečbu. Lekári nevedia povedať, kedy sa jeho stav zlepší natoľko, aby na takýto veľký výlet vedel vyraziť. Nevedia, či to budú týždne, mesiace, či až roky.

Nuž sme Samka navštívili priamo v nemocnici, aby sme zistili, čo by jeho srdiečko mohlo teraz najviac potešiť. Zistili sme, že ak už momentálne nemôže ísť na svoju vysnívanú loď, potešila by ho aspoň nejaká veľká loď, najlepšie Titanic, podľa možností čo najväčší. A tak sme sa pustili do hľadania. Titanic sme objavili v modelárskej predajni, kde mali práve posledný kus a tak sme ho rýchlo kúpili.

Samko veľký deň bol v utorok 22. septembra. Prišli sme práve po tom, čo dostal dávku chemoterapie do miechy a lekári mu napichli katéter alebo infúziu.

"Mami, som napichnutý?" pýtal sa svojej mamky.

"Áno, Samko, si," odvetila mu.

"A nemôžem ešte vstať?" pokúšal.

"Nie, nemôžeš, až zajtra, inak by ťa bolela hlava a vracal by si," vysvetlila mu mamina.

Ťažký vzdych a slovko prečo hovorili za všetko. "Ja nechcem ležať celý deň a noc na chrbte," hneval sa takmer so slzami v očiach.

Našťastie Titanic ho zaujal minimálne na hodinu a jeho všetečné otázky nemali konca kraja. "Teta, a títo ľudia čo sú tu na palube, už vedia, že sa Titanic potápa?" ukazoval prstami na obrázok modelu a malé postavičky ľudí.

"Asi áno," odvetila som mu. "Veď pozri, tu je ľadovec, do ktorého nabúrali," ukazujem mu namaľovaný ľadovec.

"A kde sú Jack a Rose? Nevidím ich tu," pýta sa ďalej.

"Asi sú v podpalubí," vykrúcam sa.

"Ahaaa, milujú sa.. ja viem," usmial sa spokojne, že má prehľad.

Vtom si všimol, že na dvoch komínoch Titanicu je namontovaná akási tyčka a na zvyšných troch nie. "Už viem, prečo sa potopil!," vykríkol šťastne, že našiel konštrukčnú chybu a vie vysvetliť záhadu potopenia Titanicu. "Vidíte, tu na obrázku vidieť, je na tomto komíne je čosi namontované (nejaká drobná rúrka, pozn. Želajsi) a tu nie. Určite to bolo niečo veľmi dôležité a preto sa potopil!"

Otázkam nebolo konca kraja. Po naštudovaní obrázku nasledovalo rozbalenie modelu. Samko si nebol istý, či taký zložitý a veľký model zvládne poskladať, ale maminka ho upokojila, že ak bude treba, ocino mu pomôže. "Ale nebojte sa, on to zvládne úplne sám," bola si istá.

Po hodine rozprávania a nekonečného vypytovania sa Samkovi začali zatvárať oči. "Od rána má za sebou dva ťažké zákroky a doteraz nechcel spať," vysvetlila nám jeho maminka. Aj vďaka našej návšteve, keď zažil nával emócií a zodpovedne vyčerpal tisíc otázok o Titanicu, sa mu konečne začali zatvárať očká. Nechali sme ho teda, aby sa mohol vyspať a načerpať síl do ďalšej liečby. Ešte sme mu však sľúbili, že na jeho cestu na veľkú zaoceánsku loď určite nezabudneme. Vydá sa na ňu, keď sa uzdraví. Len aby to bolo čím skôr.

Želanie splnené 22.9.2009


 

Páči sa vám, čo robíme? Chcete našu činnosť podporiť teraz, drobnou sumou online ? Je to úplne jednoduché, stačí kliknúť na link a vybrať sumu:

 

 

Môj dar:


Ďakujeme.sk

}); })(jQuery);