V ŽELAJ SI sme plnili všeličo - už aj let balónom!

on piatok, 26 júl 2013. Posted in Chcel(a) by som ísť

V ŽELAJ SI sme plnili všeličo - už aj let balónom!

V ŽELAJ SI máme radi nové a netradičné želania. Aj preto nás nadchlo želanie autistického chlapca Jakubka Ulricha z Pezinku, ktorý si prial letieť balónom. 

Autizmus je vývojová porucha, ktorú charakterizujú deficity v oblasti komunikácie, sociálnej interakcie a predstavivosti. Postihnutie v oblasti komunikácie zahŕňa problémy porozumieť reči druhých a udržiavať zmysluplnú konverzáciu.

Deficit v komunikácii je hlboko spojený s problémami pri vytváraní vzťahov - osoby s autizmom majú problémy udržiavať komunikáciu s ostatnými, a teda majú veľmi obmedzené možnosti vytvárať vzťahy. Kvôli chýbajúcej predstavivosti sa autisti venujú limitovanému množstvu stereotypných činností.

Jakubkova mamina sa o svojho syn príkladne stará a snaží sa pre neho vymyslieť aktivity, ktoré by ho mohli zaujať a vytrhnúť z jeho vnútorného sveta. Kubko raz už letel lietadlom, a teraz by si chcel vyskúšať let balónom.

Trošku sme sa obávali, či Jakub let zvládne, pretože priestor v balóne je obmedzený a navyše pri napúšťaní balóna vydáva zariadenie silný hukot. Aj preto nám v spoločnosti Balon Fly, ktorá let zabezpečovala, vyšli v ústrety a ponúkli Jakubkovmu doprovodu - maminke - let bezplatne. Dohoda tiež bola taká, že ak by Jakubko let nezvládol, pričom miesto už máme zaplatené, išiel by niekto od nás alebo Jakubkovej rodiny.

Napokon to ale nebolo potrebné, Kubko všetko v pohode zvládol. Na splnenie sna však čakal veľmi dlho. Napísal nám ho totiž koncom jesene a vtedy balóny nelietajú. Kvôli dlhej zime a nepriaznivému počasiu začali tento rok lietať až v máji, a to najprv museli letieť ľudia, ktorí mali lety zaplatené už  dlhšie. Jakubko teda napokon dostal termín 23.7.2013 - dva dni pre jeho meninami.

Do balónu nastúpil ako prvý a ako vidieť na fotke, poctivo si zapchával uši, aby nepočul ten obrovský hukot. S maminkou v objatí napokon odštartoval na svoj zážitkový let a veľmi sa tešil.  "Letí, letí", opakoval. Z tváre mu bolo vidieť radosť a v kútiku duše i odvahu. Predsa len, nie každý sa odváži letieť za svojím snom :-))

"Jakubko ani ja na tento deň nikdy nezabudneme. Keď mi prvýkrát povedali, že jeho sen bude splnený, rozplakala som sa," hovorí pani Ulrichová. "Na let sme si museli síce dlhšie počkať, ale to nevadí, podstatné je, že Jakubko letel a že sa mu to páčilo. Ďakujeme!"

Želanie splnené 23.7.2013

}); })(jQuery);