Viktorka miluje koníky a pomáha jej hipoterapia

on štvrtok, 21 október 2021. Posted in Chcel(a) by som ísť

Viktorka miluje koníky a pomáha jej hipoterapia

Viktorka z Levoče (8) sa narodila ako zdravé, krásne a hravé dievčatko, ktorého zdravotný stav bol úplne v poriadku. Keď mala Viky 2 rôčky a 8 mesiacov ťažko ochorela a prekonala herpetickú meningitídu.

Táto zákerná choroba spôsobila, že dievčatku zostali obrovské následky, má poškodený mozog, zrakové centrum, hyperkinetickú poruchu správania, slabosť jednej strany tela a iné. Viky vďaka svojej rodine už štvrtým rokom bojuje so svojou chorobou, ako sa len dá. Je to však pre jej rodinu veľmi finančne náročné, nakoľko Viktorka musí navštevovať denne rôzne terapie a užívať mnoho liekov, ktoré neprepláca poisťovňa.

Za posledné obdobie začalo dievčatko navštevovať hipoterapiu, ktorá jej veľmi pomáha. Ide o aktivity spojené s koňom, napr. vodenie, čistenie, lonžovanie, jazdenie s fyziorehabilitačným, psychologickým a sociálnym pozitívnym účinkom pre ľudí s fyzickým, alebo psychickým handicapom. Kôň je jediné zviera, ktoré má človeku najbližší pohybový rámec. U ľudí s fyzickým postihnutím možno práve prostredníctvom týchto pohybov stimulovať mozgové centrá, ktoré nedokážu dávať správne impulzy svalom a nervom.

Keďže sa jedná o dlhodobú terapiu, ktorá je finančne náročná, rozhodla sa nám Viktorkina mamina napísať a požiadať nás o splnenie sna jej dcérky, chodiť opäť na hipoterapiu. Toto želanie sme sa splnili tak, že sme Viktorke zakúpili kupón na hipoterapiu, ktorú už začala naplno využívať.

"Moja dcérka miluje všetky zvieratká, doma máme kocúrika Maxa a tri andulky. Keď sa dozvedela, že bude môcť chodiť opäť jazdiť na koníkoch, veľmi ju to potešilo. S koňmi dokáže tráviť celé hodiny, miluje na nich jazdiť, česať ich a hladkať. Keď sa nehrá akurát so zvieratkami, trávi čas s deťmi vonku. Detičky má veľmi rada a teší sa ich spoločnosti," prezradila nám mamina.

Viktorka trpí centrálnou poruchou zraku, kde je miera funkčnej poruchy až 80 percent. Dievčatko totiž takmer vôbec nevidí. "Viki vidí iba machule, nerozozná veci, tváre ani farby. Donedávna nevidela ani to. V minulosti nevedela, či je vonku svetlo, alebo tma. Dnes už sa jej stav o trošičku zlepšil, vďaka rôznym terapiám, ktoré navštevujeme,“ doplnila mamina.

Na fotografiách môžete vidieť, ako si dievčatko užíva chvíle v spoločnosti koníka na hipoterapii. Želáme Viktorke veľa šťastia.

 Želanie splnené 10.10.2021

 

}); })(jQuery);