Ákoškovým snom bol notebook s internetom

on štvrtok, 24 január 2008. Posted in Chcel(a) by som mať

Ákoškovým snom bol notebook s internetom

Deti, ktoré trávia veľa času zatvorené v nemocnici, či kvôli chorobe nemôžu vychádzať z domu, nás často oslovujú so želaním mať počítač s internetom. Tráviť hodiny, dni a týždne zatvorený v jednej izbičke je nudné a otupujúce. Presne tento sen mal aj Ákoš Klima z Kamenného mostu.

Snívajú o tom, že budú mať svoj vlastný notebook, na ktorom by si mohli písať so svojimi spolužiakmi, zabaviť sa, ale aj sa učiť a robiť si domáce úlohy. Tento sen sníval aj 10-ročný Ákoš Klimo z Kamenného mostu. Chlapček s Alagilleho syndrómom a vážnou vrodenou chybou srdca, túžil po vlastnom notebooku, prípadne aspoň po jeho zapožičaní. Ákoškov stav je vážny: jeho srdiečko môže kedykoľvek zlyhať.

Preto nemôže chodiť do školy ani za kamarátmi, a aj doma má rozsah činností, ktorým sa môže venovať, len obmedzený. Je totiž veľmi slabý, presúva sa z miesta na miesto len opatrne, často leží. Notebook bol Ákoškovým veľkým snom. Hneď, ako nás o jeho želaní informoval Detský hospic Plamienok, s ktorým spolupracujeme, rozhodli sme sa konať. Oslovili sme niekoľko firiem, pričom snahu pomôcť prejavil najväčší mobilný operátor – Orange. Prostredníctvom svojej nadácie nám v krátkom čase venoval dva notebooky aj s internetovým pripojením.

Jeden dostal Ákoško, druhý sme sa rozhodli zapožičiavať pacientom na detskej onkológii. Ákoškov veľký deň bol 9. apríl, keď prišiel na kontrolu na bratislavské Kramáre. O prekvapení však netušil, keďže jeho mamina všetko starostlivo naaranžovala tak, aby bol notebook pre neho prekvapením. Čosi však predsa len šípil, pretože mu nešlo do hlavy, prečo jeho mamina kúpila tú veľkú kyticu.

Akonáhle začal notebook rozbaľovať, jeho tvár rozjasnil široký úsmev. Najprv nesmelo, ale potom s čoraz väčšou istotou ťukal do kláves a skúšal písať i hrať hry. O malú chvíľu nás už ani nevnímal, maximálne spokojný vo svojom internetovom svete. Notebook si zobral domov a my dúfame, že mu výrazne uľahčí ťažké chvíle, ktoré prežíva kvôli svojej chorobu.

Toto želanie pomohol splniť najväčší slovenský mobilný operátor ORANGE. ktorý nám venoval dva notebooky s internetom.


}); })(jQuery);