Alžbetka si už môže vychutnávať slnečné dni

on pondelok, 28 jún 2021. Posted in Chcel(a) by som mať

Alžbetka si už môže vychutnávať slnečné dni

Alžbetka z Drahnova sa narodila predčasne s váhou iba 950 gramov a výškou 35 cm. Pár hodín po narodení jej bolo diagnostikovaný trojkomorový hydrocephalus a detská mozgová obrna.

V inkubátore strávilo dievčatko štyri mesiace a až potom prišlo konečne domov k mame. Jej zdravotný stav sa však po prvom roku života zhoršil a Alžbetka dostala svoj prvý epileptický záchvat po podaní liekov, kedy sa odhalilo že má epilepsiu.

Postupom času diagnózy stále pribúdali. Mentálna retardácia, ťažká porucha správania, anorexia, atrofia mozgu a očného nervu, anémia, autizmus a ťažká duševná zaostalosť. Teraz má Alžbetka jedenásť rokov a stav sa jej, žiaľ, každým dňom zhoršuje.

Jej sníčkom je sa znova postaviť na nôžky, a všetci okolo nej veria, že sa jej to raz podarí. Je to naozaj veľká bojovníčka už od narodenia. Alžbetka podstúpila aj zavedenie pegu, pretože nevládze prehĺtať, keďže jej ochabli svaly. Následne nato nastúpila na pravidelné rehabilitácie a cvičenia. Situácia sa zhoršila aj po tomto a dievčatko dostalo podporný golier, pretože sama neudrží hlavičku. Do toho jej pribudli silné bolesti celého telíčka, ktoré má pri každom dotyku.

"Dcérka je na invalidnom vozíku, nedokáže sa sama pohybovať, jesť, piť ani sa okúpať. Poslednou dobou sa jej stav stále zhoršuje. Závažné poškodenie mozgu ovplyvnilo funkciu všetkých končatín a krku. Alžbetka je imobilná, má nefunkčné ruky aj nohy. V krku jej tiež ochabli svaly, preto neudrží hlávku. Ťažko prehĺta. Už je len na mixovanej strave podávanej striekačkou," hovorí so smútkom v hlase maminka.

Alžbetka má prázdny výraz v očiach, pery bez úsmevu a telíčko bez pohybu. Žiaľ, taká je realita. "Je to veľmi ťažké, keďže som na všetko úplne sama a musím sa dcérke venovať 24 hodín denne. Všetky peniaze dávam do rehabilitácií a aj tak máme veľmi málo možností, keďže je všetko veľmi drahé."

Ako samoživiteľka si nemôže dovoliť skoro nič, čo by dcérka potrebovala. Preto oslovila našu neziskovú organizáciu ŽELAJ SI a vysnívala pre Alžbetku slnečník, ktorý by ju chránil pred slnkom, keď je vonku. "Dcérka úplne zbožňuje tráviť čas vonku na čerstvom vzduchu a takto, keď máme slnečník, môžeme si vychutnať aj krásne letné dni na záhrade. Keď ste nám zavolali, že splníte naše želanie, nesmierne ma to ako matku potešilo. Veľmi si to vážim a ďakujem všetkým dobrým ľudom za pomoc. Ešte by som doplnila, že moja Alžbetka je veľmi veľká bojovníčka a cez všetko čím si prešla a prechádza sa stále nevzdáva a bojuje. Som na ňu veľmi hrdá.“ 

Alžbetkina mamina nám poslala aj fotografie, ako jej dcérka pod slnečníkom vonku odpočíva. Alžbetke aj jej mamine želáme veľa veľa síl.

Želanie splnené 10.6.2021

}); })(jQuery);