Bicykel pre Mareka s cystickou fibrózou

on utorok, 14 marec 2017. Posted in Chcel(a) by som mať

Bicykel pre Mareka s cystickou fibrózou

Marek Čema má 13 rokov, pochádza z Humenného a od narodenia sa trápi s diagnózou cystická fibróza. V nemocniciach je často na kontrolách či liečbe. 

"Chodievam do Košíc na kontroly a keď som chorý, tak musím isť do nemocnice na preliečenie. Nedávno mi museli zaviesť Peg, lebo som nepriberal," vraví Marek. 

PEG-SONDA slúži na podávanie umelej výživy do tela pacienta a zavádza sa tak, že jeden otvor sondy ústi na koži brucha a druhý v žalúdku. Do kanálika dlhého asi 2 – 3 cm sa zavedie špeciálny set so sondou, ktorý slúži na podávanie stravy a zabraňuje jej úniku mimo žalúdka. Sonda sa odstráni, keď sa zdravotný stav pacienta zlepší. 

"Doma ma mamka v noci napája na pumpu a púšťa mi nutričné mlieko, aby som priberal. Každý deň musím inhalovať šesťkrát a brať lieky, aj pred každým jedlom na trávenie. Niekedy nemám čas ani na hranie," opisuje Marek svoj zdravotný stav.

Nuž, starostí s chorobu má veru poriadne veľa, a tak keď sa dopočul o organizácii ŽELAJ SI, rozhodol sa napísať do nej a vysnívať si svoj sen. O čom bol? "Chcel by som nový bicykel, môj starý mi je už malý. Radi sa cez leto s rodinou bicyklujeme," prezradil.

Spolu s ním a jeho maminkou sme vybrali bicykel, ktorý sa mu páčil a kúpili mu ho. Prišiel mu hneď na druhý deň po objednaní, z čoho mal veľkú radosť.

"Marek mal neskutočnú radosť, skladal si ho sám a je nesmierne šťastný a ja tiež. Už sa nevie dočkať prvých jarných lúčov, aby ho poriadne prevetral. Ďakujeme krásne za splnenie jeho sna," usmievala sa jeho maminka Denisa Čemová.

Rado sa stalo a sme šťastní, že sa nám podarilo potešiť ďalšie dieťa, resp. už tínedžera. Prajemu mu veľa šťastných kilometrov a čo najviac trpezlivosti do boja s chorobou.

Želanie splnené 14.3.2017

 

}); })(jQuery);