Chorého Jakubka potešilo autíčko

on pondelok, 11 november 2019. Posted in Chcel(a) by som mať

Chorého Jakubka potešilo autíčko

Malý Jakubko z Novej Bane sa narodil predčasne a tak musel ísť do inkubátora. Následne dostal krvácanie do mozgu, upchala sa mu cievka a neodtekal mu likvor.

 

Diagnóza znela: hydrocefalus.  Je to stav, keď sa v mozgu hromadí mozgomiešna tekutina - likvor. Za normálneho stavu odteká i vstrebáva sa, ale ak sa mu do cesty postaví prekážka v cirkulácii, dochádza k jeho hromadeniu.

Hlavička malého pacienta sa zväčšuje, dieťatko bolí hlava. Likvorové cesty sa upchávajú, rozširujú, čím zatláčajú tkanivo mozgu a narúšajú jeho funkciu.

Výsledkom tohoto útlaku môže byť narušenie pohybových ale aj mentálných (rozumových) funkcií dieťaťa.

Aj preto musel malý Jakubko podstúpiť ihneď operáciu, aby sa jeho stav nezhoršil a likvorové cesty sa mu uvoľnili. Operácia dopadla dobre a tak maminka chcela malého synčeka potešiť prekvapením a odmeniť ho za dni strávené v nemocnici.

"Elektrické autíčko alebo odrážalo by Jakubka veľmi potešilo, ale my si ho nemôžeme dovoliť. Ja som na materskej a žijeme z jedného platu, a to máme päť detí," hovorí Monika, Jakubkova mama.

Podľa nej by to pre Jakubka bola neskutočná hračka, lebo doma síce má odrážalo, ale je nestabilné a nevie na ňom sedieť. 

A Jakubkov sen sa naozaj podarilo splniť! Hoci sprvoti sa autíčka trochu aj bál, dnes sa ho doslova nevie nabažiť. Stále si do neho sadá a skúša na ňom jazdiť, pričom mu úsmev nezmizne z tváre.

A o to predsa išlo - potešiť choré dieťa, ktoré si to zaslúži!

Želanie splnené 5.11.2019

}); })(jQuery);