Chorý Lukáško sa už hrá s novou farmou

on streda, 09 december 2015. Posted in Chcel(a) by som mať

Chorý Lukáško sa už hrá s novou farmou

Lukáško Novický (3) je drobný útly chlapček z Veľkých Olšan, ktorý má rád zvieratká. Rád by u nich trávil všetok čas, žiaľ, osud to chcel inak.

Lukáško sa lieči na neuroblastóm a svoj čas netrávi doma, ani v škôlke, ale najmä v nemocniciach. Neuroblastóm sa prejavuje skoro výlučne u malých detí do ôsmeho roku života. 

Pri neuroblastóme sa malígne zvrhnú veľmi mladé bunky autonómneho nervového systému, ktorý okrem iného ovplyvňuje aj krvný tlak. Pretože tieto nervy prebiehajú na zadnej stene brušnej dutiny a hrudného koša, neuroblastómy sa vyskytujú v bruchu, panve, hrudníku a na krku. Viac ako polovica týchto nádorov vzniká v dreni nadobličky, ktorú tvoria aj bunky autonómneho nervového systému.

Lekári Lukáškovu chorobu odhalili a nasadili mu chemoterapiu. "Prvá liečba, žiaľ, nezabrala," hovorí maminka. 

Preto lekári museli podumať a nasadiť mu druhú. A vyzerá to, že začína zaberať, čomu sme radi, a rodina ešte radšej. Metastázy zmizli, ale v liečbe sa pokračuje naďalej. Je to beh na dlhé trate. U malých detí sú však šance na vyliečenie vysoké.

Lukáško je ešte malinký, preto aj jeho sníček nebol náročný. "Veľkú radosť mu robia zvieratká na farme, traktoriky, proste celá farma. Je to veľmi živé a usmievavé dieťatko, pokiaľ ho netrápi jeho ochorenie. Rozdáva každému len lásku, milosť a úsmev. Túžil by mať nejaké opravarske náradie alebo stolík, traktor, kravičku."

Lukáškov sen hneď oslovil dvoch ľudí s dobrým srdcom, ktorí mu farmu zakúpili. Anonymný darca ju venoval nám a my sme ju poslali Lukáškovi. Druhá príde od pani z Prešova.

Lukáško mal veľkú radosť a poďakoval širokým úsmevom. Veru, veď niekedy aj drobnosti vedia potešiť viac, než čokoľvek iné.

Želanie splnené 8.12.2015

}); })(jQuery);