Dáriuszko sa veľmi teší, ako si zajazdí na novej kolobežke

on utorok, 09 november 2021. Posted in Chcel(a) by som mať

Dáriuszko sa veľmi teší, ako si zajazdí na novej kolobežke

Dariuszko je 13 ročný chlapček, ktorý trpí akútnou lymfoblastovou leukémiou (ALL). Choroba sa mu začala prejavovať náhlymi bezdôvodnými modrinami po telíčku, zhoršenou chôdzou a bolesťami končatín

Akútna lymfoblastová leukémia (ALL) predstavuje 75% všetkých prípadov leukémie v detskom veku. Každoročne je diagnostikovaná približne u 3000 detí v Spojených štátoch amerických a u 5000 detí v Európe.

Keď mal Dariuzsko stále veľa modrín, rodičia s ním išli k lekárovi a ihneď po odberoch krvi ho odviezli do nemocnice v Bratislave na oddelenie detskej onkológie. Odvtedy sa začal liečiť pomocou chemoterapie.

Keďže Dariuszko bol predtým, ako mu chorobu diagnostikovali veľmi športovo založený, jeho tajným želaním bola nová kolobežka. "Choroba ho prekvapila priamo vo víre jeho detského života, plného zážitkov a pohybu. Rád chodil do školy, mal svojich kamarátov, má mladšieho brata a sestričku. Jeden z jeho kamarátov mal aj kolobežku, ktorú mu sem-tam požičal. To sa mu veľmi zapáčilo. Teraz je od všetkých odlúčený, lebo veľa času trávi v nemocnici. Jeho ochorenie spôsobilo, že istý čas sa nemohol ani hýbať a ani chodiť. Už sa mu polepšilo, môže chodiť, ale zatiaľ chodí s pomocou korzetu. Je veľký bojovník a precvičuje chôdzu každý deň. Má cieľ, že len čo sa mu uľaví a pôjde domov, bude pokračovať vo svojich aktivitách, a rád by sa zdokonalil v jazdení na kolobežke. Preto má veľký sen, skúšať jazdiť na elektrickej kolobežke," prezradila nám jeho maminka. 

Kvôli chorobe totiž nevládze dlho a veľa chodiť a preto by mu kolobežka uľahčila život. Na našej stránke si Dariuszkove želanie všimli aj manželia Nilašoví, ktorí sa rozhodli mu ho splniť. A tak sme sa s manželmi Petrom a Veronikou stretli, kolobežku pre Dariuszka prevzali a následne ju zaniesli priamo chlapčekovi do nemocnice.

Ten pocit, keď odovzdávate dieťatku jeho tajné želanie, je na nezaplatenie. Očká sa mu rozžiarili, keď si kolobežku odbaľoval, keď ju skladal a snažil sa podľa návodu nepomýliť a keď našiel tlačidlo, kedy kolobežka začala svietiť. Naozaj sme radi, že sme vďaka manželom s dobrým srdcom mohli chlapčeka potešiť.

Pri našej návšteve bola prítomná aj Dariuszkova mamina a jeho malá sestrička. Maminka sa neskutočne tešila, niekoľkokrát poďakovala a dokonca jej aj slzička vyšla, keď videla, ako sa jej synček z novej kolobežky teší. "Synček sa má teraz už omnoho lepšie. Každý týždeň má 4 dni liečbu chemoterapiou a 3 dni voľno. Tu v nemocnici sa pri synčekovi striedam vždy ja, alebo priateľ. Dariuszko je veľmi silný, je to veľký bojovník a som na neho pyšná. V nemocnici budeme ešte 6 až 9 mesiacov, s občasnými prestávkami, kedy pôjdeme na chvíľu domov. Pevne verím, že potom bude synček zdravý a opäť sa bude môcť venovať futbalu a iným športom, ktoré mal tak rád. Chcem z celého srdca poďakovať našim darcom, nesmierne si to vážime a pozdravujeme vás,“ povedala mamina.

Darcovia Peter a Veronika napísali Dariuszkovi aj list, ktorý si chlapček pri odbaľovaní kolobežky našiel. Na fotografiách môžete vidieť, ako sa chlapček teší z nového darčeka. Ďakujeme, že sa stále medzi vami nájdu ľudia, ktorí si navzájom dokážu pomôcť. Vďaka vám môžeme stále plniť viac a viac želaní.

Želanie splnené 20.10.2020

}); })(jQuery);