Dávidko z onkológie si vysníval počítač

on streda, 01 marec 2017. Posted in Chcel(a) by som mať

Dávidko z onkológie si vysníval počítač

O želaní Dávidka Kováča, ktorý sa lieči na detskej onkológii v Bratislave, sme sa dozvedeli od jeho učiteľky z nemocnice. 

"Dávid sa lieči na leukémiu, ak by bolo možné potešiť ho notebook, bol by veľmi rád," napísala nám Agátka Vicanová. 

David pochádza z obce Hronské Kľačany a lieči sa už niekoľko mesiacov.  Leukémia je zhubné ochorenie krvi, pri ktorom dochádza v kostnej dreni k množeniu a hromadeniu bielych krviniek a hlavne ich nezrelých foriem. Tieto bunky postupne obsadzujú priestory v kostnej dreni a potláčajú normálnu krvotvorbu.

Je najčastejším druhom rakoviny u detí vo vyspelom svete. Pri leukémii sa pacient cíti unavený a chudne. Medzi ďalšie príznaky patrí: bledosť, únava, dýchavičnosť, tlak a pocit plnosti v nadbrušku, chudnutie, zvýšená krvácavosť (napríklad časté krvácanie z nosa) a zväčšenie sleziny.

Liečba trvá pomerne dlho a deti musia ostávať v nemocnici na dlhší čas (s prestávkami, kedy idú domov), aby mohli vybrať chemoterapiu. Vo vážnejších prípadoch ich čaká aj transplantácia kostnej drene. Aj preto deti z onkológie najčastejšie snívajú o elektronike, ktorá im vie vyplniť voľný čas. Prím hrajú 

tablety, ale aj smartfóny, u menších detí zase DVD prehrávače. 

Dávidkovi zatiaľ liečba zabrala a v nemocnici už nemusí absolovať chemoterapiu, musí však chodiť na pravidelné kontroly, či sa leukémia znovu neobjavuje. Spočiatku sú kontroly každý týždeň, potom každé dva, tri.. 

Ak sa choroba nevráti do piatich rokov, dá sa to považovať za výhru. Držíme palce, aby to tak bolo aj v Davidkovom prípade.

Hoci spravidla notebooky nedarovávame, práve v období, keď sa pani Vicanová pýtala na Dávidka, sme jeden dostali od firmy SYSNET s úmyslom doručiť ho do správnych rúk. A tak putoval rovno k Dávidkovi. 

Ten nechcel veriť vlastným očiam: "Naozaj je môj?" pýtal sa nesmelo.

Nuž, naozaj :-) Sme radi, že môžeme spájať dobrých ľudí s chorými deťmi a tešiť sa, že sa aspoň na chvíľu usmievajú. Lebo liečba tela je dôležitá, ale netreba zabúdať aj na potešenie duše.  Keep smiling! 

Želanie splnené 25.2.2017

}); })(jQuery);