Emka a Paľko bojujú s ťažkým osudom

on streda, 22 apríl 2020. Posted in Chcel(a) by som mať

Emka a Paľko bojujú s ťažkým osudom

Pred desiatimi rokmi sa rodinke z Ivanky pri Nitre narodili vytúžené trojičky. Prišli na svet priskoro, v 29. týždni tehotenstva. Tri malinké detičky Nelka, Emka a Paľko bojovali o svoj život. Bohužiaľ, Nelka sa stala anjelikom na 10 deň jej krátkeho života.

"Je to náš anjelik v nebíčku. Zostali bojovať na tomto svete už iba dvojičky Emka a Paľko," hovorí maminka Mariana. Prognózy detí pri narodení boli strašné, podľa lekárov nemali prežiť ani dva dni. Ale zabojovali a bojujú. Dnes majú krásnych desať rôčkov.

Sú anjelmi na zemi a žijú svoj svojský svet s ťažkým postihom až na 90 percent, a to obidvaja. "Deti majú veľa vedľajších diagnóz, ale najpodstatnejšie sú detská mozgová obrna a epilepsia u obidvoch. Napriek tomu krásne papajú a prehĺtajú, vedia žuť. Aj to je pre nich zázrak. Mentálne veľmi dobre vnímajú a komunikujú s okolím," hovorí maminka. 

Emka rozpráva svoje hatlaninky a Paľko dokáže povedať slová: Ema, Paľko, daj, ham a najkrajšie je mama!!! Ich stav sa maličkými krôčikmi posúva dopredu a to aj vďaka rehabilitáciám, ktoré s nimi absolvuje ich mamina už od inkubátorov.

Je vďačná za každý úspech: "Emka sa pretočí a začala držať hlávku, Paľko krásne začína chodiť za ručičky, dokáže zliezť zo sedačky, začal plaziť, naučil sa chytiť si lyžičku, monenálne trénuje, aby vydržal čo najdlhšie v sede a uvoľňujeme spazmy pod kolienkami botoxom a intenzívnym cvičením."

Rodinu čaká veľmi ťažké obdobie, nakoľko Emke sa vykĺbil bedrový kĺb a trpí bolesťami a je nutné ju operovať. Aj preto by sa rodine zišiel notebook: v nemocnici im skráti dlhé chvíle, zároveň ho budú používať ako pomôcku spolu so špeciálnym pedagógom a logopédom v školskom zariadení, ktoré denne navštevujú.

"Tiež sa im zíde na aj na rehabilitačných pobytoch a nemocničných pobytoch, nakoľko pozerajú a sledujú svoje obľúbené TV programy: 5 proti 5, Ľudské telo, Inkognito. Emka má tiež rada svoje rozprávky na youtube, a hru hladného Toma," upresňuje mamina.

A  vďaka dvom percentám z daní od spoločnosti Go2Sky sme mohli sen Paľka a Emky splniť! Vybrali sme im počítač s dobrou pamäťou, ktorý im pomôže splniť všetky úlohy, ktoré od neho očakávajú. 

Notebook sme im doručili domov, a pár dní sme počkali, kým maminka deti odfotila, lebo Emka bola do pol tela zasadrovaná a počkali sme, kým jej sadru dajú dole. "Počítač je už naištalovaný a deti sa učia ho používať," hovorí maminka. Zatiaľ sledujú obľúbené rozprávky a počúvaj pesničky, ktoré majú rady.

Držíme palce, aby im notebook vydržal čo najdlhšie, a hlavne, hlavne aby sa stav oboch detí naďalej zlepšoval. 

Želanie splnené 3.4.2020 

 

}); })(jQuery);