Emka zdedila rakovinu po mame, bojuje statočne

on utorok, 19 apríl 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Emka zdedila rakovinu po mame, bojuje statočne

Emmka Jeszeová (2) z Michaloviec sa narodila ako zdravé dievčatko. Už mesiac po narodení sa však u nej potvrdil retinoblastóm - nádor na očku - ktorý zdedila po mame. 

Emmka okamžite podstúpila liečbu. 20. mája 2014 jej bola urobená enukleácia ľavého očka (chirurgické vybratie vnútorných ohraničených guľovitých orgánov) a následne podstúpila onkologickú liečbu, keďže nádor sa objavil aj na druhom očku. 

"Emmka liečbu skončila v decembri 2014. Odvtedy sme chodili na kontrolné vyšetrenia v celkovej anestéze každý mesiac. Vyzeralo to dobre, predĺžili nám kontroly na raz za dva mesiace. Ale žiaľ, 15. januára nám zistili recidívu a tak ideme zase do Bratislavy na MRI a vyšetrenie v celkovej anestéze," hovorí pani Jeszeová.

Pre Emmku sa začal kolotoč Michalovce - Bratislava a späť. A to každý mesiac. Únavné aj pre dospelého človeka, nielen pre dieťa. "Emmka je veľmi živá a veselá, ale čím je staršia, tým horšie sa dá zabaviť. Cesta do Bratislavy sanitkou trvá aj sedem hodín, je to problém," hovorí pani Jeszeová.

Keďže Emmka ako každé dieťa rada pozerá rozprávky, jej maminka pre ňu vysnívala v ŽELAJ SI prenosný DVD prehrávač, aby jej cesta rýchla ubehla. Rada pozerá rozprávy ako Máša a medveď, alebo Fíha tralala. "Bola by som Vám veľmi vďačná. Mamka Jana."

Vďaka anjelom s dobrým srdcom bolo aj toto želanie splnené. Emmke sme DVD prehrávač doniesli rovno do nemocnice v Bratislave. Ležala na očnom oddelení a keď sme prišli, bola práve po zákroku. Očká mala opuchnuté tak, že nás len ledva videla. Bola unavená, ospalá a bolo jej zle. Aj by sa z tej veselej krabičky tešila, ale prišlo jej zle a povracala sa.

Rýchlo sme zbehli dokúpiť k DVD prehrávaču ešte rozprávky, aby si hneď na izbe mohla pozrieť veselé príbehy a zabudla na svoje trápenie. A urobili sme dobre. Už o pár minút nám prišla SMS od maminky, že Emka prestala plakať a pozerá rozprávočku.

Sme radi, keď môžeme potešiť choré deti, či už prostredníctvom darcov, alebo nás. Dôležité sú presne tieto okamihy, keď chorému dieťatku trošku pomôžeme, alebo ho rozveselíme. Vtedy cítime, že všetka tá námaha stojí za to. Drobnunký detský úsmev vo chvíľach bolesti je naša najväčšia odmena.

Želanie splnené 16.4.2016

}); })(jQuery);