Fusak na zimné prechádzky pre ležiaceho Andrejka

on piatok, 08 január 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Fusak na zimné prechádzky pre ležiaceho Andrejka

Andrejko Mikulíček zo Senice má za sebou náročný príchod na svet. Narodil sa predčasne, v 29. týždni tehotenstva s váhou niečo vyše kila. Nekričal, bol modrý, s početnými hematómami po tele. Dva mesiace bol v inkubátore.

Na tretí deň po narodení mu začalo zlyhávať srdiečko, nález sa objavil aj na mozgu - objavil sa hydrocefalus (zväčšenie hlavičky v dôsledku veľkého množstva mozgového likvoru). 

Ani potom nemal Andrejko vyhraté. Na 13. deň nastalo u neho prudké zhoršenie stavu, prestával dýchať, musel dostávať krvnú plazmu. Na 16. deň mu znovu nechcelo biť srdiečko a mal poruchy vedomia, až upadol do kómy. Potom sa jeho stav začal pomaličky zlepšovať.

"Keď mal Andrejko šesť mesiacov, k jeho diagnózam sa pridala aj epilepsia. Teraz má štyri roky, nesedí, nechodí, nevie sa otáčať, nevie používať svoje rúčky ani oči. Vyžaduje si 24 hodinovú starostlivosť," hovorí pani Soňa Holovanišinová, jeho maminka.

Andrejko má rád vodu a kúpanie v nej. Ale má panický strach z cudzích ľudí a bojí sa nových priestorov. "Skúšali sme s ním chodiť na kúpaliská, ale bohužiaľ, vždy sme skončili so strašným plačom a boli sme nútení ísť domov."

Andrejkovi pobyt vo vode robí radosť a prospieva mu. Preto pre neho pôvodne rodičia napísali do žiadosti bazénik na záhradku. Žiadosť však napísali uprostred leta a kým sa dostala na rad, leto prekĺzlo do jesene. Maminka sa preto rozhodla žiadosť pozmeniť.

"Nedávno sa nám podarilo pre Andrejka konečne zrealizovať špeciálny kočík, ale bohužiaľ, peniaze na kočík stačili len na základnú verziu bez fusaku. A ide zima, bez neho by mu bolo vonku veľmi zima. Veľmi by nám tento fusak pomohol, aby sme s ním mohli aj počas zimných mesiacov chodiť na prechádzky, ktoré ma Andrejko veľmi rád," vraví pani Holovanišinová.

Keďže Andrejko je ležiaci pacient, pobyt vonku je pre neho dôležitý kvôli zmene priestorov a čerstvému vzduchu. Preto sme nemohli dopustiť, aby v zime ostal zatvorený doma. Fusak sme pre neho objednali a dorazil práve v čase na konci roka, keď začali prvé zimné mrazy.

Stihli sme to doslova na chlp.

"Veľmi pekne ďakujeme, veľmi si to vážime. Je to pre nás veľká pomoc. Andrejko už bol aj na svojej prvej zimnej vychádzke," prezradila nám maminka a hneď aj poslala fotografiu, ako pri nej v teplúčku zaspal. 

Dúfame, že si bude teplý fusak užívať dlhé roky a nič mu nezabráni chodiť na milované prechádzky.

Želanie splnené 28.12.2015 

}); })(jQuery);