Janík sa už jaší vo svojom domčeku

on sobota, 26 november 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Janík sa už jaší vo svojom domčeku

Janík Koťus z Rakús má dva rôčky a je to veselý chlapček, čo sa narodil s diagnózou Downov syndróm. V prítomnosti iných deti ma strach, preto je pre rodičov nemožné ísť s nim na detské ihrisko. 

Downov syndróm nie je choroba, ale zdravotné postihnutie, ktoré sa nedá vyliečiť. Deti s Downovým syndrómom dostali do vienka také pozitívne vlastnosti, ako schopnosť ľúbiť, spolupatričnosť, schopnosť tolerancie a empatie, bezprostrednosť, srdečnosť. Bez zábran používajú slová ako "ľúbim ťa, páčiš sa mi, mám ťa rád".

Urobiť radosť iným a tešiť sa z radosti a úspechov iných im je blízke. Milujú hudbu, tanec, rytmus, maľovanie a rôzne činnosti v domácnosti. Ak sa pre niečo nadchnú, sú schopní sa tomu intenzívne a vytrvalo venovať. Statočne znášajú bolesť a nepohodu. Ale ako všetky iné deti, aj oni majú i horšie vlastnosti. Tieto deti bývajú niekedy veľmi tvrdohlavé.

Janík je podobne ako väčšina detí s Downovým syndrómom milý a usmievavý. Začína pomaly chodiť za rúčku. O jeho želaní nám napísala maminka Zuzana Koťusová. "Janik je veselý chlapček, no v prítomnosti iných deti ma strach, preto je pre nás nemožne ísť s nim na detské ihrisko. Raz sa nám podarilo vystihnúť prázdne ihrisko a mal neskutočnú radosť, keď mohol isť do farebného domčeka. Preto by bol veľmi šťastný, ak by ho mal doma a mohol by sa v ňom hrať kedykoľvek počas dňa."

Jeho želanie si u nás našla jedna dobrá duša a Janíkovi domček aj so šmýkalkou zakúpila. Našiel si ho doma po návrate z liečenia, a veľmi sa mu tešil. "Doma nás čakal doma takýto krásny darček! Janík má z neho veľmi radosť a spoločnosť v domčeku a aj na šmýkalke robí jeho starší braček, ktorý ho učí ako sa šmýkať :-) . Veľmi pekne ďakujeme."

Sme radi, že ďalší detský sníček je splnený a ďalšie dieťatko usmiate. Lebo tak to má byť :-)
Želanie splnené 15.11.2016

}); })(jQuery);