Jeden drobček, dve choroby

on streda, 27 jún 2018. Posted in Chcel(a) by som mať

Jeden drobček, dve choroby

Nikto nevie, čím to je, ale deti s Downovým syndrómom mávajú leukémiu častejšie ako zdravé deti. Aj Matyasko Gulyas (4) zo Štúrova bojuje, žiaľ, s oboma chorobami.

Už takmer začal chodiť, keď sa objavila leukémia a všetky pokroky sa zastavili. "Liečba bude dlhodobá, a Matyasko trávi prakticky celý čas na izbe v nemocnici. Pri ťažkostiach spojených s liečbou mu neostáva veľa možností na zábavu v tomto ohraničenom priestore," hovorí maminka, Ida Továriová. 

Má dve deti, a na obe je sama, lebo partner o ne nejaví záujem. Všetci bývajú v podnájme a žijú veľmi skromným životom. Pani Ida sa od detí prakticky nedostane nikam. Momentálne je s mladším Matyaskom, ktorý má Downov syndróm, na onkologickom oddelení. O staršieho syna sa stará babička.

"Pre Matyaska by som rada vysnívala tablet, na ktorom by mohol pozerať obľúbené rozprávky. Ja si ho v tejto situácii nemôžem dovoliť kúpiť," vraví maminka. 

Matyaskove želanie nenechalo chladným pani Evu, ktorá sa rozhodla pre neho tablet zakúpiť a my sme ho osobne doručili na detskú onkológiu v Bratislave. V čase, keď sme prišli, bol Matyasko úplne kľudný a pozeral rozprávky, od ktorých sa nevedel odtrhnúť. Neplakal, nemrčal, všetko znášal v poriadku.

"Ak má svoje rozprávky, svoj svet, je šťastný a je mu jedno, či sme tu alebo doma," hovorí pani Ida. Ale ak má bolesti to veľmi zle znáša. "Minulý týždeň ho bolela hlava, búchal si ju o stenu, kričal... Teraz je už dobre," pohladká ho mamina po hlávke.

Matyasko dostal chemoterapiu a jeho biele krvinky boli na minime, preto sme ho mohli pozrieť len s rúškom na tvári. Tablet si pozrel a potom odložil, lebo ešte netušil, že sa na ňom bude môcť pozerať obľúbené rozprávky. 

Keď ho ale neskôr maminka s pomocou ostatných mamičiek nainštalovala a pustila mu pesničky a rozprávočky, už mal opäť svoj svet, v ktorom si kyvkal hlavou, tancoval a ukazoval prštekom na svoje obľúbené postavičky.

Pani Ida veľmi verí, že sa Matyasko z choroby dostane. "Viete, starší syn je už väčší, ten ma až tak nepotrebuje. Ale tento drobček, viete koľko veľa lásky mi dáva? On musí vyzdravieť, musí," opakuje si a my s ňou a veríme, že toto želanie sa jej splní.

Želanie splnené 12.6.2018

}); })(jQuery);