Klárka sa šťastne usmieva vo svojom domčeku

on utorok, 27 jún 2017. Posted in Chcel(a) by som mať

Klárka sa šťastne usmieva vo svojom domčeku

Klárka Vislocká má tri rôčky a pochádza zo Starej Ľubovne. Jej kamarátkou je menovkyňa Klárka, pričom obe dievčatá spája rovnaké ochorenie - Downov syndróm. 

Downov syndróm je nevyliečiteľné ochorenie. Nie je to choroba, ale zdravotné postihnutie. Deti s Downovým syndrómom dostali do vienka také pozitívne vlastnosti, ako schopnosť ľúbiť, spolupatričnosť, schopnosť tolerancie a empatie, bezprostrednosť, srdečnosť.

Bez zábran používajú slová ako "ľúbim ťa, páčiš sa mi, mám ťa rád". Urobiť radosť iným a tešiť sa z radosti a úspechov iných im je blízke.

Ale ako všetky iné deti, aj oni majú lepšie i horšie vlastnosti. Ak sa pre niečo nadchnú, sú schopní sa tomu intenzívne a vytrvalo venovať. Z negatívnych vlastností je typická tvrdohlavosť. Všetky deti s Downovým syndrómom majú svoje limity, ktoré by rodičia i vychovávatelia mali poznať.

Pri dobrej výchove a vhodnom usmernení je ich správanie normálne a môžu byť príkladom pre iné deti.  Aj Klárka je takým domácim zlatíčkom. "Práve sa učí chodiť a keď sme boli na návšteve u jej kamarátky - tiež Klárky s Downovým syndrómomv veľmi sa jej páčil plastový záhradný domček," vraví pani Vislocká. "Držala sa okien a myslím si, že to by bola dobrá motivácia pri jej prvých krôčikoch. Blíži sa leto a tak by sa tam hrala a hlavne urobila prvé krôčiky," nazdáva sa. 

Svoje želanie napísala do ŽELAJ SI a jej sníček sa napokon aj vyplnil. Ešte do letných prázdnin Klárka mala svoj vysnívaný plastový domček doma.

"Zo ❤️ sa chceme poďakovať za záhradný domček pre našu Klárku. Veľmi  sa jej páči a užíva si ho. Darcovi prajeme všetko dobré a ešte raz ďakujeme," napísala nám rodina  Vislocká.

Želanie splnené 22.6.2017

}); })(jQuery);