Koník Kopýtko dorazil šťastne k Emilke domov

on pondelok, 08 jún 2015. Posted in Chcel(a) by som mať

Koník Kopýtko dorazil šťastne k Emilke domov

Emilka Molnárová (6) býva na druhom konci republiky - v Kráľovskom Chlmci. Má päť rôčkov a trpí nevyliečiteľným ochorením: cystickou fibrózou. Je to dedičné ochorenie, ktorého následkom je chronické poškodenie pľúc, pankreasu a ďalších orgánov. 

 

"Napriek svojej chorobe je to veľmi živé dievčatko. Má rada bábiky, veľa tancuje a má rada balet," hovorí o svojom neposednom dievčatku jeho maminka, pani Slivočková.

Na Slovensku sa ročne narodí asi 15 – 20 detí s týmto nevyliečiteľným ochorením. Podľa Wikipedie je v súčasnosti je známych vyše 1 500 mutácií spôsobujúcich cystickú fibrózu, je preto veľmi obtiažne diagnostikovať toto ochorenie pred narodením dieťaťa, ak sa v rodine toto ochorenie doteraz nediagnostikovalo.

Väčšinou sa podarí diagnostikovať cystickú fibrózu až po narodení, a to na základe hlavných príznakov, ktorými sú neprospievanie dieťaťa, časté bolesti a kŕče v bruchu, hnačky, veľmi slaný pot (až 6-krát slanší ako u bežnej populácie), časté zápaly nosných dutín, pľúc a pod.

Pacienti musia denne inhalovať, rozpúšťať hustý hlien v pľúcach, ktorý ich dusí. Vyliečiť sa z ochorenia nie je možné. Priemerný vek dožitia bol v roku 2005 približne 36,5 roka, v súčasnej dobe sa vďaka stále účinnejšej liečbe predlžuje.

Aj na Emilke vidieť, že je drobná, chudunká, napriek tomu však miluje pohyb, tanec a chorobe sa nepoddáva. "Emka je veľmi zlaté dievčatko. Je to naše slniečko, ktoré má veľmi rado zvieratká a hlavne poníkov a všetko, čo sa týka kreativity. Veľmi sníva o poníkovi Kopýtkovi," hovorí pani Slivočková.

Emilke sme už jeden sníček plnili, ale keďže koník Kopýtako nie je finančne až tak náročný, rozhodli sme sa želanie ponechať na stránke a nechať to na osud - možno sa niekto rozhodne jej želanie splniť. A stalo sa :-)

Jej sníček si vybrala pani Lucia Braunová, ktorá sa rozhodla koníka zakúpiť. Problémom však bolo, že v súčasnej dobe sa už nevyrába, a nevedeli nám s ním pomôcť ani v samotnom All Toys. Lucka Braunová však našla na inzerát pani, ktorá koníka predávala, a tak jej ho zakúpila.

"Dnes nám dorazíl náš vysnívaný koník, ktorý naša Emka veľmi chcela. Pani Lucka zakúpila Emke aj koníkovské tričko.Veľmi sa teší posielame fotky a veľmi pekne ďakujeme z celého srdiečka. Emka s rodinou."

Želanie splnené 1.6.2015

}); })(jQuery);