Krásna svietiaca lampa pre Mateja

on pondelok, 29 február 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Krásna svietiaca lampa pre Mateja

Matej Szabo je už veľký chlap - má 17 rokov. Od narodenia sa však potýka s následkami detskej mozgovej obrny - narodil sa z dvojičiek pridusený a v dôsledku toho trpí ťažkou formou tejto choroby. 

"Maťko nechodí, sedí len s oporou, nevie sa sám pretočiť, nerozpráva – svoje pocity vyjadruje smiechom alebo plačom," hovorí maminka, Monika Szabová.

Všetky bežné úkony osobnej hygieny mu vykonávam ona spolu s manželom: obliekanie, prebaľovanie, kúpanie, ošetrovanie, presúvanie z lôžka do invalidného vozíka a opačne. "Kŕmime ho mixovanou stravou, nakoľko ťažšie prehĺta. Maťko trpí epileptickými záchvatmi vyžaduje si sústavnú 24 hodinovú starostlivosť." 

Miera poruchy mozgu je u Matejka vysoká - je stanovená na 100 %. Má quadruspastickú formu DMO , kde sú ochrnuté aj ruky aj nohy. "Do rúk nič neuchopí, s ničím sa nevie zahrať . Má poškodený zrak, takže k tomu všetkému ani dobre nevidí."

Keďže Matej nehovorí, rodičia dlho premýšľali, čím ho potešiť. Prvá voľba padla na hojdaciu sieť, v ktorej by sa mohol Matej hojdať. Mal by trošku zmenu. Napokon však toto želanie zamietli. "Maťkovi sa zdravotný stav zhoršil, máva častejšie epileptické záchvaty. Doktorka mu predpísala lieky po ktorých nám dosť priberá a nevládali by sme ho už prekladať do siete. Určite by sa Maťko tešil keby sa hojdal, ale neviem si predstaviť ako by som rýchlo reagovala, keby dostal záchvat."

Druhá voľba padla na nejakú svetelnú terapiu. Pomôcky na tento druh terapie sú však finančne náročné a nič vhodné sme nenašli. Napokon sme si spomenuli na podobný sníček, kde sme kupovali krásnu veľkú LED lampu. Opýtali sme sa Matejovej maminky, či by niečo také nebolo vhodné.

Led lampu v tvare medveďa  sme objednali a poslali Matejkovi domov. A bola to trefa do čierneho! "Veľmi pekne ďakujeme za skvelý darček pre náš Maťka. Lampa je krásna a Maťko sa z nej neskutočne teší. Takúto reakciu sme od neho teda vôbec nečakali. Zjavne sa mu veľmi páči,lebo pri nej piští a rehoce sa :-). Zo srdca Vám ďakujeme za splnenie nášho sníčka a želáme vám ešte veľa šťastných detičiek, ktorým splníte aj tie ich sny."

Želanie splnené 17.1.2016

}); })(jQuery);