Kristiánovi s leukémiou sme kúpili nový bicykel

on streda, 21 december 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Kristiánovi s leukémiou sme kúpili nový bicykel

Kristián Dunka zo Starej Ľubovne stojí na prahu dospelosti, ale namiesto v škole trávi svoj čas na onkológii v Košiciach. Musí sa totiž liečiť na rakovinu krvi - leukémiu.

Leukémia je zhubné ochorenie krvi, pri ktorom dochádza v kostnej dreni k množeniu a hromadeniu bielych krviniek a hlavne ich nezrelých foriem. Tieto bunky postupne obsadzujú priestory v kostnej dreni a potláčajú normálnu krvotvorbu.

Leukémia je najčastejším druhom rakoviny u detí vo vyspelom svete. Pri leukémii sa pacient cíti unavený a chudne. Medzi ďalšie príznaky patrí: bledosť, únava, dýchavičnosť, tlak a pocit plnosti v nadbrušku, chudnutie, zvýšená krvácavosť (napríklad časté krvácanie z nosa) a zväčšenie sleziny. 

Kristián sa lieči už od jari, a pevne verí, že liečba zaberá. Svoje želanie si vyberal dlhšie. Najprv uvažoval mobile, potom sníval o gitare, no napokon vyhralo tretie želanie: "Ak by som si mohol vybrať želanie, tak mňa by veľmi potešil bicykel," povedal.

Kristiánova mama to má ťažké, lebo okrem neho má ešte syna, ktorý je na vozíčku. A tak peňazí nikdy nebolo nazvyš a obe deti si teraz vyžadujú veľkú starostlivosť. Ale nesťažuje sa a nezabúda ani na jedno dieťa. Párkrát orodovala aj za Kristiánove želanie: "Neviete, kedy už asi bude ten bicykel?"

A keďže už Kristián u nás čakal dlhšiu dobu, bicykel sme mu objednali a doručili domov tesne pred sviatkami. Akurát v tom čase bol doma z nemocnice a tak si ho hneď aj zložil a vychutnal. "Ďakujem pekne za darček," napísal nám a poslal fotku, na ktorej pózuje pred vianočným stromčekom na bicykli.

Prajeme mu, aby liečba čím skôr zabrala a od nového roka 2017 chodil do nemocnice už len na kontroly. 

Želanie splenné 20.12.2016

}); })(jQuery);