Matej má dve vážne diagnózy, lego mu kráti čas

on utorok, 14 december 2021. Posted in Chcel(a) by som mať

Matej má dve vážne diagnózy, lego mu kráti čas

Matejko je sedemročný chlapček z Nitry, ktorý trpí ťažkou hemofíliou. Keď sa rodina ako-tak naučila s touto vážnou diagnózou žiť, prišla ďalšia rana - leukémia. 

Hemofília je porucha zrážania krvi, čo znamená, že ľudia s hemofíliou krvácajú dlhšie než zvyčajne a ľahko môžu vykrvácať aj z menšieho zranenia. Na Slovensku máme na túto chorobu liek a tak sa rodina postupom času naučila žiť normálne.

Keď mal Maťko šesť rokov, začalo mu bývať často zle. Bol veľmi unavený, oslabený a stále len spal. Rodičom bol jeho stav divný a tak navštívili so synom lekára. Pri odbere krvi sa zistila nová diagnóza - leukémia. Pre celú rodinu to bol veľký šok. Jeho stav bol veľmi vážny, okamžite ho previezli do nemocnice, kde bol hospitalizovaný z najťažšou formou leukémie.

V nemocnici je chlapček od júna 2021, už skoro šesť mesiacov. Doma bol vždy iba na pár dní, keďže zdravotný stav mu nedovolil nikdy úplne opustiť nemocnicu. "Synček nedávno podstúpil operáciu kostnej drene. Išlo o veľmi vážny zákrok, po ktorom je neustále oslabený. Operácia našťastie dopadla dobre, ale Maťko stále len spí alebo leží. Je tak slabý, že ledva prejde v izbe k oknu a naspäť. Teraz už len čakáme, či mu telíčko kostnú dreň príjme. Sme na synčeka veľmi pyšní, ako to zvláda a nebojí sa," opísala nám mama synčekov zdravotný stav.

Matej ma veľmi rád skladanie lega, je to jeho aj niekoľkohodinová zábava počas hospitalizácie, kedy mu omnoho lepšie ubieha čas. A tak nás jeho mamina požiadala o splnenie sníka - lega truck. Na našej stránke si toto želanie všimla darkyňa pani Alena Herckova s jej priateľmi a chlapčekovi lego zakúpili.

Pani Herckova potom darček odniesla Matejkovi priamo do nemocnice. "Keď mi darkyňa telefonovala, akurát bol v nemocnici so synom manžel, tak sa pani Herckova spojila s ním a zaniesla im lego priamo do nemocnice. Synček sa veľmi potešil. On skladanie lega priam zbožňuje. Veľmi pekne ďakujeme našej darkyni aj všetkým dobrým ľudom, ktorí sa na lego zložili a vyčarovali tak môjmu synčekovi úsmev na tvári. Vážime si vašej pomoci," poďakovala mamina.

Na fotografiách môžete vidieť, ako si Matejko skladanie užíva. Želáme mu, aby sa jeho zdravotný stav už len zlepšoval a čoskoro sa vrátil domov, kde ho čaká jeho rodina.

Želanie splnené 9.12.2021

}); })(jQuery);