Matúško a sedací vak pod stromček

on utorok, 06 január 2015. Posted in Chcel(a) by som mať

Matúško a sedací vak pod stromček

Matúško Butala z Uliča (10) je hravý 10 ročný chlapček, u ktorého sa potvrdila diagnoza autizmus. Má staršieho bračeka a mamku a ocka, ktorý sa o neho starajú, keďže v mieste bydliska nie je vhodná škola.

Maminka musí voziť malého Matúška až do Humenného, čo je od nich asi 63 km tam a 63 späť, čo je dosť. Preto školu navštevujú len dvakrát do týždňa.

Autizmus je porucha vývinu, ktorá sa väčšinou prejaví do veku piatich rokov. Je to stav charakterizovaný špecifickými príznakmi v oblastiach sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti.

Porucha má mnoho podôb, stupňov, resp. miery narušenia jednotlivých oblastí: od uzavretia jedinca v "jeho vlastnom svete", s neschopnosťou komunikovať, hrať sa, vnímať a chápať pre zdravých ludí bežné vnemy, po na prvý pohľad prehliadnuteľné zvláštnosti v správaní dieťaťa s veľmi dobrou úrovňou komunikácie a inteligencie.

Matúškov sen nám napísala jeho maminka, keďže Matúško ešte nevie dobre písať. "Matúško má strašne rád sedací vak. Rád v ňom v škole sedáva v miestnosti snoezelen, preto si myslím, že by sa potešil, ak by ho mal aj doma."

Matúškove želanie splnil Ježiško a vak mu naozaj priniesol rovno pod stromček. Radosť z jeho očí sa dala naozaj čítať. 

"Bolo to náádherné prekvapenie...Ďakujeme krááásne a všetko dobré do nového roku prajem," hovorí pani Buttalová.

Prečo nám? My sme v tom nevinne. To bol Ježiško :-)

Želanie splnené 23.12.2014

}); })(jQuery);