Matúško s myasténiou túžil po tablete, potešil ho darca

on piatok, 07 máj 2021. Posted in Chcel(a) by som mať

Matúško s myasténiou túžil po tablete, potešil ho darca

Matúš z Michaloviec je skoro 16 ročný chlapec, ktorý trpí nevyliečiteľnou chorobou nazývanou kongenitálny myastenický syndróm, teda postupné ochrňovanie svalov.

Matúško by si veľmi prial chodiť, avšak choroba mu napáda svaly a spôsobuje ich ochabovanie a preto je pripútaný na invalidný vozík. Prial by si tablet, ktorý by mu vyplnil dlhé chvíle, ale jeho rodina na to nemá financie. Všetky peniaze rodičia míňajú na rehabilitácie pre synčeka, na ktoré musia dochádzať do iného mesta.

Na našej stránke si Matúškove želanie všimol pán Sýkora, ktorý nás kontaktoval s tým, že chce splniť jeho sen. A tak sa aj stalo. Tablet poslal darca rovno Matúškovi na adresu.
"Synček bol nesmierne šťastný a hneď išiel tablet vyskúšať. Veľmi sme sa všetci tešili a touto cestou by sme chceli darcovi veľmi pekne poďakovať. Vážime si jeho štedrosť," povedala Matúškova mamina.

Matúško chodí síce do školy, avšak len dvakrát do týždňa a vždy za prítomnosti mamy. Tá mu musí v škole pomáhať, pretože on síce hovorí, ale nie je mu dobre rozumieť. Jeho mama už vie, čo chce syn povedať a tak mu pomáha pri učení. Matúšovi pomáha aj so všetkými bežnými dennými úkonmi, ako sú napríklad jedenie a iné.

Matúško má síce ťažkú chorobu, ale jeho mozog funguje úplne normálne. No nemá kvôli svojej diagnóze žiadnych kamarátov, ale jeho rodina sa mu snaží naplno venovať. Matúš má staršieho brata Mareka, s ktorým má vynikajúci vzťah a psíka, ktorého zbožňuje.

"Synčeka vozievame na rehabilitácie do Michaloviec, tie mu veľmi pomáhajú. Teraz v čase covidu sa tam veľmi nedalo chodiť a aj sme sa báli, aby Matúško náhodou neochorel, má totiž veľmi oslabenú imunitu. Zakúpili sme mu však na doma rôzne pomôcky na cvičenie, ktoré nám v rehabilitačnom centre odporučili a cvičíme s ním každý deň. Synček je niekedy veľmi slabý. Sú dni, keď nevládze cvičiť a neprejde ani kúsok. Toto sú pre nás ťažké chvíle, pretože Matúško chce a snaží sa chodiť. Keď sa mu nedarí, alebo nevládze, je z toho smutný, ale vždy sa ho snažíme povzbudiť aby sa nevzdával. On sám mi raz povedal, že určite príde deň keď bude chodiť.“

Držíme Matúšovi palce, aby jedného dňa začal chodiť a mal síl bojovať s touto chorobou a ĎAKUJEME darcovi s dobrým srdcom, ktorý splnil želanie tohto dospievajúceho chlapca.

Želanie splnené 4.4.2021

}); })(jQuery);