Milanko strachom z lekárov prestal rozprávať

on utorok, 29 november 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Milanko strachom z lekárov prestal rozprávať

Milanko Tomašák z Krušetnice má 6 rôčkov a do 3 rokov bol úplne zdravým dieťaťom. Behal, skákal, miloval tanec a hudbu. V troch rokoch prvýkrát odpadol. Diagnózna znela epilepsia.

Neskôr sa pridružila aj centrálna spastická kvadruparéza s dominujúcim postihnutím dolných končatín. Milankovi boli nasadená antiepileptická liečba. Napriek tomu však v priebehu roka odpadol ešte trikrát a jeho zdravotný stav sa rapídne zhoršil. 

"V štyroch rokoch prestal úplne chodiť. Má oslabenú motoriku a ataxiu postoja a chôdze. Najradšej oddychuje vo svojej izbičke, kde má kľud. Strachom z vyšetrení a lekárov sa tak zablokoval, že prestal rozprávať. Rozpráva iba zo sna, ale úplne zrozumiteľne," hovorí maminka, Kristína Tomašáková.

Psychologička Milankovi odporučila kľudné prostredie a neustálu stimuláciu hudbou a rozprávkami. Aby ho známe rozprávky "donútili" aspoň napodobniť zvuky. "Preto si myslíme, že by mu vlastný televízor v izbičke veľmi pomohol," dúfa maminka. 

Milanko od  septembra nastupuje do predprípravného ročníka špeciálnej školy. Bola by rada, ak by mu televízor pomohol aspoň trošku vrátiť reč.

Toto želanie nás nenechalo chladným a televízor sme Milankovi zakúpili. "Je úžasný, stále sa tešíme, že ho Milanko dostal. Veľmi sa z neho tešil. Veď aha, ako sa umieva," vraví pani Tomašáková a posiela nám fotografiu. Naozaj z nej vidieť veľkú radosť, čo nás veľmi teší.

Milankovi prajeme, aby na televízore pozrel veľa rozprávok a aby nabral odvahu opäť rozprávať. Svet je aj pekné miesto, nie je len plný neustálych vyšetrení. Určite časom jeho stres prejde a začne znovu rozprávať. Veľmi tomu veríme.

Želanie splnené 20.11.2016

 

}); })(jQuery);