Nová školská taška a peračník pre Nicolaska

on piatok, 05 máj 2017. Posted in Chcel(a) by som mať

Nová školská taška a peračník pre Nicolaska

Nikolas Majerčík z Liptovského Trnovca bude mať onedlho sedem rokov. Hoci nemá jednu veľkú závažnú diagnózu, má ich niekoľko, a to jeho život poriadne sťažuje. 

"Po dlhom behaní po vyšetreniach, máme správy o diagnózach: porucha správania, poruchy spánku, ďalej porucha reči, instabilita, slabá pozornosť, percepčná porucha," hovorí maminka, pani Valenská. "Nikolasko má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a výrazne znížené intelektové schopnosti na hornej hranici ľahkej mentálnej retardácie."

 

Nikolas, aby uspel v škole, musí  rozvíjať grafomotoriku a rečové cvičenia a pozornosť. Preto potrebuje špeciálne hračky pre deti s autizmom a poruchami pozornosti, ktoré sú finančne náročné, ako aj knihy, pracovné zošity, a ďalšie iné školské pomôcky.

Rodina s ním navštevuje logopéda, neurológa, psychológa a aj psychiatra. Náklady na starostlivosť o neho sú vysoké. Navyše, "od septembra je prijatý na špeciálnu školu internátnu v Liptovskom Jáne. Je pre nás ťažké tam denne dochádzať, no snažíme sa zvládať každú situáciu," vraví pani Valenská. 

Okrem toho Nikolaskov stav sťažuje aj alergia, kvôli ktorej musí nosiť rúšku. Stále sa nevie, čo ju spôsobuje a preto sa snaží alergickým reakciám vyhnúť aspoň takouto obranou. Vybrali mu aj nosné mandle, po čom sa mu malo polepšiť, ale je to naopak, stále horšie. "Máva stále angíny, prieduškové ochorenia, neustále upchatý nos. Berie aj imonoglukán na imunitu, ale nič mu nepomáha. Do mesiaca je pravidelne chorý tri až štyrikrát," smúti maminka.

Rodina musí šetriť, kde sa dá, aby zvládala platiť lieky a špeciálne pomôcky. Nikolasko mal len staršiu použitú tašku a slabšie školské vybavenie. Keď jeho maminka napísala do ŽELAJ SI, všetko sa zmenilo.

V našej organizácii si totiž jeho želanie našiel sympatický pán Ján Kovalčík, a jeho želanie splnil. Spolu sme zistili, taška s akým vzorom by Nikolaska potešila, a tú mu zakúpil a poslal.

"Ďakujeme krásne zo srdiečka za splnený sen malinkému. Veľmi sa tešil," vraví pani Valenská. 

"Ďakujem," usmial sa aj Nikolasko.

Prajeme mu, aby ho nová školská taška aj peračník sprevádzali na jeho každodennej ceste do školy, a aby sa jeho diagnózy časom zmiernili a umožnili mu študovať to, po čom túži. 

Želanie splnené 1.5.2017

}); })(jQuery);