Peťko s Downovým syndrómom si u nás vysníval tablet

on štvrtok, 22 júl 2021. Posted in Chcel(a) by som mať

Peťko s Downovým syndrómom si u nás vysníval tablet

Peťko je chlapec, ktorý sa narodil s diagnózou Downovho syndrómu. DS je najčastejšia genetická odchýlka spôsobená poruchou chromozómov. Nikto však nevie, čo ju spôsobuje.

Downov syndróm nie je choroba a nedá sa liečiť. Dôvody, prečo k namnoženiu genetického materiálu na chromozóme 21 dochádza, nie sú zatiaľ objasnené. Downov syndróm sa vyskytuje náhodne. Dedičnosť je až na malé výnimky vylúčená.

Peťkova mamina zistila už počas tehotenstva, že niečo s jej synčekom nie je v poriadku. Aktuálne je na opatrovateľskom príspevku, ktorý je však vo veľmi nízkej sume. Zaplatiť nájom za byt, stravu a predovšetkým lieky pre Peťka, pre ňu vôbec nie je ľahké. Každý mesiac musí ešte odkladať peniaze na Peťkovu cestu do nemocnice. Toto všetko je pre matku samoživiteľku finančne naozaj veľmi náročné.

Chlapčekov stav sa nedávno ešte zhoršil, keď mu našli nádor v krku. Peťko si veľmi prial tablet alebo notebook, cez ktorý by mohol pozerať rozprávky a počúvať pesničky a preto sa mamina rozhodla osloviť našu organizáciu.
"Peťko je plný lásky, má rad ľudí a miluje pozeranie filmov. Najradšej má film o policajtoch, pretože by chcel byť tiež policajt. Chodíme spolu do prírody, snažím sa mu venovať všetok voľný čas," prezradila nám Peťkova mamina.

Peter je aj veľmi učenlivý, každý deň sa snaží niečo nové pomocou maminky naučiť. Miluje spievanie a tanec, vtedy je vidieť, že je naozaj šťastný. Keď má pustenú svoju obľúbenú pesničku, dokáže na ňu tancovať aj niekoľko hodín. Je síce tichšej a bojazlivejšej povahy, ale keď si niekoho obľúbi, dokáže mu prejaviť naozajstnú lásku.

Peťkovi sme vďaka spoločnosti ALZA, mohli poslať nový tablet, ktorý dnes s radosťou používa. Púšťa si na ňom pesničky a pozerá filmy. Na fotografiách vidno, ako sa teší a ako si tablet užíva.

Ďakujeme spoločnosti ALZA za darovanie tabletu a želáme Peťkovi veľa šťastia.

Želanie splnené 10.7.2021

}); })(jQuery);