Roman na splnenie sna čakal veľmi dlho, ale dočkal sa!

on pondelok, 10 január 2022. Posted in Chcel(a) by som mať

Roman na splnenie sna čakal veľmi dlho, ale dočkal sa!

Romanko je 19 ročný chlapec, ktorý si v živote prešiel už mnohými ťažkosťami. Narodil  sa desať dní po termíne, pri pôrode bol pridusený a lekári ho museli kriesiť, aby vôbec prežil.

Po narodení mal veľmi oslabnuté svaly, zdvihnutý – vydutý hrudníček, roztrhnutú bránicu a kvadruparézu všetkých štyroch končatín. Od narodenia trpí centrálnou tonusovou poruchou, od dvoch rokov má diagnostikovanú detskú mozgovú obrnu. Následkom všetkých jeho diagnóz musel Roman podstúpiť 14 ťažkých operácií, trinástu operáciu krčnej chrbtice mal v júni 2016.

Po operácii bol problém s extubáciou, chlapcovi nešlo dobre dýchať, v krku mu totiž všetko opuchlo, až ho museli vrtuľníkom prevážať do Martina na špecializovane detské ARO. Následne bol v umelom spánku skoro týždeň. Po prebudení mu lekári zaviedli do krku hadičku, vďaka ktorej mohol dýchať, mal ju skoro rok.

"Dnes už synček dýcha aj bez trubičky, ale pľúca mu pracujú len na 80 percent. To znamená, že ak by napríklad dostal v dnešnej dobe ochorenie Covid 19, lekári nám povedali, že by to neprežil. Preto je Roman stále doma, učí sa z domu, všetko robí cez počítač. Bojíme sa o neho, nechceme ho stratiť," hovoria rodičia.

Romanko má tiež degeratívne zmeny v kolenách, to znamená že ich nedokáže vyrovnať. Okrem toho má kvadruparézu všetkých štyroch končatín, čo mu sťažuje bežné fungovanie. Nedokáže, ani nemôže nosiť žiadne ťažké veci, taktiež sa veľmi rýchlo unaví. Prejde pár metrov a musí si odpočinúť. M

"Máme ešte dvoch synov 10 a 7 ročného, máme sa všetci veľmi radi. Ja som s Romanom bývala vždy doma, keď to bolo treba, v škôlke aj škole som mu robila osobnú asistentku. On mal troška spomalenejší aj vývin. Chodiť začal napríklad až v štyroch rokoch,“ hovorí mamina.

Roman je po mentálnej stránke úplne zdravý chlapec, ktorý je nesmierne inteligentný. Baví ho študovať, práve sa chystá na vysokú školu. Vyberá si medzi geografiou a geológiou. Tiež miluje počítačové hry. Rád sa tiež spája cez počítač s kamarátmi, nakoľko je kvôli covidu teraz stále doma.

Roman síce mal u nás pôvodne želanie cestu do New Yorku alebo do Paríža, ale po dvojročnom čakaní na zlepšenie situácie počas korona obdobia sa ukázalo, že tento sen nebude možné splniť. Roman nemôže riskovať kovid, väčšina letov je zrušená a obmedzenia na cestách príliš veľké. Preto Roman napokon svoj sen pozmenil.

Požiadala nás o splnenie želania herného notebooku, alebo herného telefónu. Je až neuveriteľné, koľko dobrých ľudí medzi nami je, nakoľko sa nám ozvali hneď dvaja darcovia. Prvým boli páni Marcel Bednár a herec Peter Mattes, ktorí chceli chlapcovi darovať úplne nový výkonný herný počítač.

Roman spolu s rodičmi si po počítač išli priamo do Bratislavy, kde sa stretli s pánom Petrom. Boli nesmierne potešení, nielen z darovania skvelého nového počítača, ale ešte aj stretli svojho obľúbeného herca, ktorý dal Romankovi dokonca aj fotku s podpisom.

Ďalšia darkyňa pani Eva videla na našej stránke, že Romanko by chcel herný telefón, ozvala sa nám a vypýtala chlapcovu adresu. Po nejakom čase na to, nám písala Romankova mamina, že telefón, ktorý jej syn tak veľmi dlho chcel je konečne doma a chlapec sa tak teší rovno z dvoch darčekov.

"Veľmi sme šťastní, prešťastní a ďakujeme pekne všetkým naším darcom. Aj pani Eve za telefón aj pánom Petrovi a Marcelovi za super počítač. Vážime si vašej pomoci a veľmi nás to všetkých dojalo. Ja by som o pomoc nikdy nežiadala, ale finančne sú veľmi náročné Romankove liečby. Len na jeho zuby sme minuli už niekoľko tisíc eur. Je to ťažké, ale za naše deti sme nesmierne radi a veľmi ich ľúbime,“ poďakovala mamina.

Roman sa veľmi nerád fotí a to hlavne kvôli škaredým jazvám, ktoré mu ostali po operáciách, ale pre nás to spravil a s darčekmi sa nechal odfotografovať.
Želáme ti Romanko veľa šťastia a nech ti to štúdium na vysokej škole vyjde.
Priatelia, vďaka dobru, ktorého je medzi vami tak veľa, môžeme stále plniť nové a nové želania, začo vám z celého srdca ĎAKUJEME.

Robíte dobrú vec, ktorá vždy vyčarí úsmevy na tvárach detičiek.

Želanie splnené 20.12.2021

}); })(jQuery);