Stolček pre výnimočného Paľka

on pondelok, 17 december 2018. Posted in Chcel(a) by som mať

Stolček pre výnimočného Paľka

Paľko so Smižian je výnimočné dieťa - narodil sa s chorým srdiečkom a do dnešného dňa úspešne vybojoval také množstvo operácií a zákrokov, až sa vám z toho zakrúti hlava.

Paľko hneď po narodení zostal v nemocnici. Ako  sedemdňového ho už museli oživovať, pričom mu veľkú poruchu srdiečka. Aj preto už ako štvortýždňový podstúpil katetrizáciu, a o týždeň neskôr ho už čakala operácia aorty a banging pľúcnice.

"Ale tým náš boj nekončil. V šiestich týždňoch mal rebanding pľúcnice. Keď mal tri mesiace, začal mať epizódy kašľa, kedy som ho musela asi 15krát predýchavať z úst do úst," opisuje strastiplnú cestu maminka.

Po jednej z takých epizód skončil opäť v nemocnici na áre.. ďalšia skončila opäť oživovaním.. ďalší deň podstúpil operáciu trachey. 

"Chvíľu bolo dobre, ale následne prekonal vážnu otravu krvi a doslova bojoval o život. Bolo to najhoršie obdobie v mojom živote, vidieť v takom stave svoje dieťa. Jediné, čo som mohla, bolo dodávať mu silu. Držala som ho za rúčku a rozpráavala mu, že sme silná dvojka, že my to zvládneme," hovorí maminka Jana.

Nasledovala ďalšia operácia a ďalší zákrok. Až keď mal Paľko deväť mesiacov, konečne sa dostal domov. Doma začal rehabilitovať, navštevujeme veľa odborných ambulacií.

"Ako trinásťmesačný podstúpil operaciu rázštepu pery, potom ďalšiu katetrizáciu. Momentálne čaká na ďalšiu operáciu srdiečka.V budúcnosti ho čakajú ešte ďalšie dve operácie," krúti hlavou maminka, koľko jej statočný synček už zvládol.

V noci sa niekedy zobudí s veľkým plačom, kedy sa mu vracajú spomienky, ktoré zažil za tých sedem mesiacov strávených na JIS-ke. 

Inak je to už ale spokojné a usmievavé dieťa, ktoré aj vďaka pomoci lekárov dostalo šancu na život.

Paľko má rád blikajúce a spievajúce hračky, najradšej má Fisher Price psíkov. Páčia sa mu pesničky aj riekanky. "No najradšej má, keď mu spievam, recitujem ja," hovorí maminka. Je hrdá na svojho syna, ktorý neraz dokázal, že akú má chuť žiť.

"Robí mi veľkú radosť a nevymenila by som ho za nič na svete. Aj keď už nevládzem a sa na mňa usmeje tým najkrajším úsmevom na svete, dodá mi to veľa síl. Nemôžem mu dať všetko, ale snažím sa mu dať to najdrahšie, čo len môže byť a to je láska. Je to najúžasnejší človiečik na svete," hovorí pani Janka.

Do ŽELAJ SI napísala Paľkov sen, pretože ho chce potešiť. Hoci ešte nerozpráva, maminka vie, že by ho veľmi potešil psíkov stolček Fisher Price.

Paľkov príbeh bol taký silný, že sa nám okamžite ozvali dvaja darcovia, ktorý chceli jeho sníček splniť. Ale pani Janka Fuková bola prvá a Paľkovi stolček objednala a poslala rovno domov.

"Paľko má z darčekov veľkú radosť. Ďakujeme veľmi pekne za to, že vďaka vám sa o Paľkovom životnom príbehu dozvedeli ľudia, ktorým to nebolo ľahostajné. Vďaka pani Fukovej a jej rodinke sa Paľkovi splnil sen. Ďakujme veľmi pekne určite mu to pomôže v napredovaní," hovorí paní Fábryová.

Želanie splnené 1.12.2018

}); })(jQuery);