Tomáškovi dodávajú chuť do života pesničky

on pondelok, 16 máj 2022. Posted in Chcel(a) by som mať

Tomáškovi dodávajú chuť do života pesničky

Tomáško z Kusína je 10 ročný chlapec, ktorý odmalička trpí detskou mozgovou obrnou. Detská mozgová obrna (DMO) predstavuje skupinu porúch ovplyvňujúcich schopnosť pohybovať sa, ale i vnímať či rozprávať.

Je zapríčinená poškodením mozgu počas tehotenstva, pôrodu alebo krátko po narodení dieťaťa. Táto zákerná choroba spôsobila chlapčekovi veľmi vážne ťažkosti. Tomáško je stále plienkovaný, nevie hovoriť, nemá silu v rukách, ani nohách a ,žiaľ, býva často aj agresívny.

Tento chlapček nerozumie, čo sa s ním deje. Chce hovoriť, ale nemôže, preto každú chvíľu kričí a snaží sa vydobyť si tak pozornosť.

"Pri synčekovi musí vždy niekto byť, lebo často odpadáva. Striedame sa ja a manžel. Obaja sme s ním doma, inak sa to žiaľ nedá. Máva veľmi silné epileptické záchvaty, ktoré vôbec nevieme predvídať. Mnohokrát sa stane, že si pri záchvate narazí hlavičku, chudáčik," hovorí maminka.

Tomáško chodí do špeciálnej školy tri dni v týždni. "Snažíme sa ho naučiť na toaletu, ale zatiaľ bez výsledkov. Miluje hudbu, to je jediná vec, pri ktorej sa dokáže uvoľniť a naozaj vidno, že si ju vychutnáva. Keď má pustené pesničky, nemusíme sa báť, že bude agresívny, ani že bude kričať. Proste si užíva tie chvíle a relaxuje. Preto sme vás aj požiadali o domáce kino, aby sme mu mohli púšťať jeho obľúbené piesne naplno,“ prezradila Tomáškova mamina.

Pre rodičov malého Tomáška je často ťažké užívať si každodenných radostí. Boja sa o syna, bývajú unavení z neustáleho rozmýšľania, čo sa môže stať. Tiež ich trápi finančná stránka, nakoľko rehabilitácie pre ich syna sú neskutočne drahé. Snažia sa ich spoločný čas tráviť napríklad v prírode na prechádzkach, kde je celá rodinka na čerstvom vzduchu. Iné výlety si kvôli Tomáškovej chorobe dovoliť nemôžu.

Chlapčekovi sme preto zakúpili domáce kino, ktoré by sa mu mohlo páčiť a poslali ho rodinke priamo domov. Mamina nám hneď volala s ďakovnými slovami a dokonca poslala vytlačenú fotografiu, ako jej synček počúva hudbu, za čo jej veľmi pekne ďakujeme. Fotografiu sem prikladáme a želáme rodinke veľa síl.

Želanie splnené 20.4.2022

 

}); })(jQuery);