Trampolína pre Martinku s cystickou fibrózou

on pondelok, 18 február 2019. Posted in Chcel(a) by som mať

Trampolína pre Martinku s cystickou fibrózou

Martinka z Tvarožnej je veľmi živé a veselé dieťa, nikto by nepovedal, že trpí nevyliečiteľnou chorobou - cystickou fibrózou. 

Povrch dýchacích ciest je za normálnych podmienok pokrytý hlienovým sekrétom. Ten slúži ako bariéra proti cudzorodým látkam, ktoré sa v hliene zachytia, a pomocou riasiniek na povrchu buniek dýchacích ciest sú transportované von z organizmu.

Pri cystickej fibróze je ale sekrét chudobnejší na vodu, a bohatší na soli. Hustý sekrét stagnuje v dýchacích cestách, a samoočisťovacia schopnosť dýchacieho traktu je nedostačujúca. Hlien upcháva malé vývody dýchacích ciest, kde sa zachytávajú a množia baktérie – vzniká zápalový proces. Chorí majú problémy aj s trávením, čoho je dôkazdom aj Martinka - má zavedenú hadičku do bruška, cez ktorú jej v noci pumpa dávkuje vysokokalorické mlieko. 

"Martinka je statočné dievčatko, je veľmi hyperaktívna, rada sa hýbe a skáče a neprekáža jej v tom ani PEG - hadička do bruška," hovorí o svojej dcérke maminka.

Martinka chodí do druhého ročníka základnej školy a pri cystickej fibróze má veľa povinností - inhalácie , rehabilitácie, tanečná, hra na flautu - ktorá ju síce až tak veľmi nebaví, ale berie to ako prínos pre svoje pľúca a správne dýchanie.

"Voľného času jej veľa neostáva a veľmi by ju potešilo ak by mala na dvore trampolínu," prezradila nám jej sen maminka.

Vďaka akcii MISIA - podujatiu, pri ktorom celebrity jazdia na bicykloch a vyzbieravajú financie pre choré deti  - sa Martinkin sen v roku 2018 stal skutočnosťou.

Trampolína dorazila, je už naištalovaná a Martinka má konečne kde vybiť svoju energiu :-) 

Ďakujeme členom MISIE za pomoc, a Martinke prajeme, aby trampolína dlho slúžila :-)

Želanie splnené v júli 2018.

}); })(jQuery);