Trampolínka pre Karolínku, ktorá má problémy s dýchaním

on štvrtok, 13 február 2020. Posted in Chcel(a) by som mať

Trampolínka pre Karolínku, ktorá má problémy s dýchaním

Karolínku si zobrali jej náhradní rodičia z detského domova v roku 2009 spolu s bratom Patrikom. Karolínka je dieťa s vážnou chorobou pľúc, a preto musí neustále inhalovať.

"Každý deň musí inhalovať, aby sa jej lepšie vykašliavali hlieny. Potom sa jej lepšie dýcha a tým pádom býva menej chorá. Denne ju musíme voziť 100 kilometrov do špecialnej školy v Námestove," hovorí o ich živote mama Zdenka.

Karolínkina choroba sa nedá vyliečiť, dajú sa len zmierniť jej príznaky a to pravidelnou liečbou: inhaláciami, liekmi a sledovaním zdravotného stavu. U zdravých ľudí sliznicu dýchacieho systému pokrývajú riasinky, ktoré zabezpečujú očisťovaciu funkciu pľúc a zabraňujú ukladaniu nečistôt a hlienu v dýchacích cestách.

Riasinky urobia za sekundu 7-22 úderov, čiže 1000-1500 krát za minútu, čím posúvajú hlien a nečistoty 20-30 mm za jednu minútu. V Karolínkinom prípade sú riasinky v dýchacom systéme poškodené a neplnia si svoju funkciu. Pohybujú sa veľmi málo alebo vôbec, čiže baktérie a hlien zostávajú v dýchacích cestách a môžu spôsobiť chronický zápal dýchacích ciest. Pri chronickom zápale sa menia aj dýchacie cesty, ktoré sa rozširujú.

Napriek tomu, že liečba Karolínky je náročná, jej náhradní rodičia Zdenka a Pavol robia všetko pre to, aby sa mala dobre a zabezpečujú jej maximálnu starostlivosť. Aj preto napísali do ŽELAJ SI o jej sne mať veľkú trampolínu.

Mohla by na nej skákať, pričom športovaním sa jej zlepší dýchanie a zvýši kapacita pľúc. Vďaka nášmu pravidelnému darcovi sa jej sen splnil pomerne rýchlo: Karolínka dostala trampolínu rovno pod stromček na Vianoce 2019.

Keďže tohto času je ešte zima, nevie nám zaslať fotografie zo splneného sníčka, lebo trampolínu nie je kde rozložiť.  "Fotografie vám pošlem až na jar, keď trampolínu rozložíme. Za všetko zo srdca ďakujeme, za vašu i darcovu dobrosrdečnosť. Nech vás Pán Boh odmení na každom vašom kroku," napísala nám maminka Zdenka.

Želanie splnené 20.12.2019

}); })(jQuery);