Trampolína pre Máriu, ktorá náhle ochorela

on pondelok, 12 jún 2017. Posted in Chcel(a) by som mať

Trampolína pre Máriu, ktorá náhle ochorela

Mária Novotná z Tulčíka bola do troch rokov úplne zdravé dievčatko, ale pred dovŕšením troch rokov, v máji 2015, dostala prvýkrát epileptický záchvat. Rodičia netušili, čo sa deje.

"Dovtedy bola zdravá a zrazu dostávala aj 80 epileptických záchvatov za deň," spomína na ťažké dni pani Miriam Novotná, Majkina mama. "Následkom ochorenia išla dcérka mentálne aj fyzicky dole, najprv plienky, začala sa jej zhoršovať chôdza, až pred štedrým dňom 2015 sa definitívne nepostavila na nohy. Neboli to práve najkrajšie Vianoce a ešte sme stále nevedeli dcérkinu diagnózu."

Ani po niekoľko mesačných pobytoch v nemocniciach - najprv v Košiciach potom v Bratislave až nakoniec v Prahe - jej dcérke nevedeli určiť diagnózu.

Až v marci 2016, teda takmer rok po prvom záchvate, sa v Prahe dozvedeli, čo ich dcérku kvári. Márii potvrdili vzácnu Rasmussenovu encefalitídu, a následne ju aj dvakrát operovali v Prahe. "Operovali jej hlavičku, kde jej úplne odpojili pravú hemisféru od ľavej," vraví pani Novotná.

Rasmussenova encefalitída je zriedkavé neurologické ochorenie, akýsi chronický zápal mozgu, pri ktorom dochádza k napadnutiu mozgového tkaniva T-lymfocytmi. Zasiahnutá býva len jedna mozgová hemisféra (buď pravá alebo ľavá). Zápal spôsobuje trvalé poškodenie mozgových buniek, čo vedie k trvalej atrofii jednej z hemisfér. Epilepsia nereaguje na žiadne lieky.

Vďaka operácii (foto hore) Máriine záchvaty ustali. "Od leta 2016 sme už doma a sme našťastie bez záchvatov a môžeme teraz cvičiť a rehabilitovať," teší sa mama. 

Jej prognózy do budúcna sú také, že môže plnohodnotne aj keď s istými obmedzeniami fungovať, ale hlavne môže chodiť. "Momentálne ešte stále nechodí, ani sa nepostaví na nohy, lebo je ochrnutá celá ľavá časť tela. Používame špeciálny kočík, vozíček by vzhľadom na svoj vek a ochrnutie ľavej rúčky nevedela používať," konštatuje pani Novotná.

Pobyty v nemocniciach a doterajšie rehabilitácie v súkromných centrách rodinu už finančne vyčerpali, majú ešte dve staršie deti. Pacuje len hlava rodiny, maminka sa stará o chorú dcérku. A o čom táto malá bojovníčka sníva? "Potešila by ju trampolína, na ktorej by si mohla precvičovať nožičky - samozrejme, s mojou pomocou," vraví mamka.

Vďaka skvelému pánovi Milanovi Hruškovi zo Školy v prírode Klačno sa jej sen splnil. Trampolínu pre ňu zakúpil a poslal ku nej domov. Nevedela z nej zliezť a prestať sa usmievať :-)

"Dcérka má neskutočnú radosť stále je len na trampolíne. Ďakujeme všetkým, ktorí nám splnili dcérkin sen.  8. júna mala narodeniny, bol to pre ňu skvelý darček. Naozaj ďakujeme. Za všetko,"  napísala nám pani Novotná. 

Želanie splnené 7.6.2017

}); })(jQuery);