Vaneska už rok bojuje s rakovinou

on streda, 02 apríl 2014. Posted in Chcel(a) by som mať

Vaneska už rok bojuje s rakovinou

Vaneska Černáková má len jedenásť rôčkov a už rok statočne bojuje s rakovinou. Veľká malá bojovníčka z Kmeťova vydržala tri operácie hlavičky, mimoriadne náročnú chemoterapiu, po ktorej jej vypadali nielen vlásky, ale aj mihalnice.

Z hlavičky má vývod do bruška a pod ramenom ešte jeden - na podávanie liekov a infúzií. Po chorobe jej ostalo dvojité videnie. "Maminka, ty si tá napravo alebo naľavo?" pýta sa niekedy mamy. Do roka by sa jej zrak mal upraviť. 

Vaneska veľmi schudla a prišla o svoje dlhé tmavé vlásky skoro až po pás. Napriek všetkému statočne bojuje a nevzdáva sa. Občas sa síce hnevá, že nemôže jesť chipsy, cukríky či lietať von ako kedysi, tak ako jej zdravé rovesníčky, ale poslušne dodržiava inštrukcie maminka aj lekárov.

Vaneska ukončila liečbu 3. marca a ak bude mať dobré výsledky, jeden vývod jej 14. apríla operačne vyberú. Konečne sa bude môcť dobre vyspať bez toho, aby o nejakú hadičku zavadila. 

Čo nám o nej prezradila maminka? "Vaneska je 10 ročné krásne a usmievavé dievčatko. Má rada prírodu, zvieratká, no najmä koníky. Jej najväčším snom je mať ranč a veľa koní a zvierat. Toto všetko ju drží odkedy začala rozprávať."

Jej najoblúbenejšie farby sú fialová, ružová, zelená, modrá. Chodí do štvrtého ročníka na ZŠ Mostná v Nových Zámkoch. Je veľmi dobrou a oblúbenou žiačkou. Má veľa kamarátov. "Vždy keď príde domov z nemocnice, ju prídu navštíviť jej kamarátky k nám domov. So svojím bračekom Adamkom, ktorý má 5 rokov, veľmi dobre vychádzajú. Vaneska je strašne múdre, inteligentné, šikovné a krásne dieťa," nedá na ňu dopustiť maminka. Po tom, čo sme Vanesku osobne spoznali, musíme povedať, že jej mama má vo všetkom úplnú pravdu!

Vaneska ešte dlho nebude môcť chodiť von medzi rovesníkov. Preto si u nás vysnívala xbox, ktorý videla u kamarátky. Počítače a počítačové hry sú totiž tiež jej veľkým koníčkom. Jej želanie si u nás všimla pani Mária Zbrášová, ktorá pomáha deťom na onkológii. Oslovila niekoľko firiem, či by neboli ochotní Vaneske xbox venovať a podarilo sa!

Vaneske sa rozhodol urobiť radosť pán Miroslav Lakatoš a xbox s tromi hraminám poskytol s veľkou zľavou. Spoločne sme jej ho boli odniesť do nemocnice, kde práve absolvovala tri vyšetrenia. Keď sme prišli, Vaneska bola akurát na MRI, ktoré malo trvať ešte 15 minút. Vyšetrenie nie je bolestivé, ale keď vás zavrú na hodinu do dutej rúry a pripevnia vám ruky, hlavu aj nohy, je to veľmi nepohodlné a nepríjemné.

Vaneska bola na vyšetrení napokon ešte viac než 45 minút! Ale my sme na ňu trpezlivo počkali.  A oplatilo sa! Po vyšetrení vyšla pomalinky, unavená, zo slzami na krajíčku. Keď uvidela nás a na stole veľkú krabicu v čiernom obale, len sa spýtavo pozerala a čakala, čo sa bude diať.

"Vaneska, pamätáš sa, aké želanie si si písala do ŽELAJ SI?" spýtala som sa jej.

"Áno," šepla.

"Tak aby si nemala dnes len taký ťažký deň po vyšetreniach, ten xbox sme ti priniesli," usmiali sme sa s pánom Lakatošom na ňu a pustili sa darček rozbaľovať.

Vaneska nevedela, čo skôr - či sa rozplakať po náročnom vyšetrení, alebo sa tešiť z darčeka. Bolo vidieť, že je veľmi unavená, preto sme ju po chvílke nechali oddýchnuť si a rozlúčili sa. 

Napokon sa ukázalo, že to bol skvelý deň: výslekdy ukázali, že po nádore v hlavičke niet ani stopy! Ešte sa síce čaká aj na výsledky ďalších vyšetrení, ale vyzerá to, že liečba zabrala. Vaneska si už cestou domov mohla vydýchnuť. Výsledky boli dobré a ešte ju čakal aj nový xbox! Po príchode jej ho ocino musel hneď nainštalovať, aby si mohla vyskúšať prvú hru. O zvieratkách, ako inak! 

Vaneske prajeme, aby mala už len dobré výsledky a návštev v nemocnici čoraz menej. Táto krásna a statočná bojovníčka si to zaslúži!

Želanie splnené 1.4.2013

}); })(jQuery);