Vilko: nesmierna radosť nad novým darčekom

on utorok, 01 apríl 2014. Posted in Chcel(a) by som mať

Vilko: nesmierna radosť nad novým darčekom

Viliam Tremko (6) zo Spišského Podhradia je krásny chlapček, ktorý prináša do svojej rodiny veľa radosti. Hoci je... iný... Vilkovi bol totiž diagnostikovaný autizmus a táto diagnóza zo sebou prináša viacero problémov. 

Autizmus sa voľne dá preložiť aj slovom uzavretosť. Deti s autizmom majú problémy porozumieť reči druhých a udržiavať zmysluplnú konverzáciu. Preto len veľmi ťažko (ak vôbec) dokážu nadviazať hlbšie vzťahy. Deti majú problémy aj s hovorením, niektoré nehovoria vôbec, iné opakujú stále dokola len tie isté zvuky. Deti s autizmom v rannom veku často nereagujú na meno alebo na hlasy rodičov, hoci postrehnú drobné zvuky v okolí. Nedokážu si totiž z množiny podnetov vybrať tie, ktoré sú relevantné - nechápu, že hlasy rodičov sú dôležitejšie ako ruchy prostredia.

Na otázku často odpovedajú zopakovaním otázky. Napríklad na otázku "Máš hlad?" dieťa s autizmom odpovie "Máš hlad." Dieťa s autizmom pochopí, že veta "Máš hlad." je spojená s jedlom, a preto sa potravy začne dožadovať touto vetou (zdroj Wikipedia.sk).

Vilka zaujíma všetko, čo sa hýbe: preto miluje všetku elektroniku, počítače, mobily, prehrávače, stránku YouTube, kde si rád pozerá rozprávky a rôzne klipy s číslami, značkami áut, logá elektroniky a rôzne reklamy. "Je veľmi málo, ale keď pozerá rozprávky a jeho obľúbené klipy, vtedy sa nám podarí niečo do neho dostať. Preto si myslíme, že by ho veľmi potešil detský počítač, na ktorom by sa mohol hrať," hovorí pani Tremková. 

A tak sme teda začali vyberať - voľba padla na detský počítač s motívom Cars od Alltoys. Nielenže je pekný, ale ponúka aj 30 vzdelávacích hier určených pre výuku písmen, čísel, základných pojmov logiky, pre osvojenie prvých slov v angličtine a pre počúvanie a skladanie melódií. Pretekársky režim podfarbený zvukmi ešte zvýši atraktivitu hry, pretože vedie hráča pretekárskou dráhou svetovej Grand Prix a dáva mu možnosť otestovať svoju duchaprítomnosť a dané vzdelávacie témy.

Počítač sme Vilkovi dali doručiť rovno domov a veru sme vybrali dobre - veľmi sa páčil: "Vilko sa z neho veľmi tešil, už ho nedal z ruky, aj do kúpeľne si ho zobral. Dokonca s ním išiel aj spať," hovorí pani Tremková. Ako dodáva, Vilko sa z neho bude ešte dlho tešiť! "Zatiaľ nevie využiť všetky programy, ale časom bude objavovať ďalšie a ďalšie, pre neho je to hračka doslova na niekoľko rokov. Momentálne má čestné miesto na nočnom stolíku," usmieva sa.

Želanie splnené 27.4.2013

 

 

 

}); })(jQuery);