Vladkovi bicykel ukradli, už má našťastie nový

on štvrtok, 30 jún 2016. Posted in Chcel(a) by som mať

Vladkovi bicykel ukradli, už má našťastie nový

Vladko Pavlík (13)  z Malaciek je veľmi snaživý chlapec. Dobre sa učí, a aj napriek veľkému handikepu stále športuje. Vladkov život totiž ovláda svalová dystrofia Duchenne. 

Svalová dystrofia je genetická chyba, pre ktorú je typické ochabovanie svalstva. Ako postupuje degenerácia, znižuje sa sila vo svaloch. Pri ochorení postupne ochabuje kostrové svalstvo končatín a trupu.

Začiatkom dospievania medzi 13 - 19 rokom života alebo skôr, sú zasiahnuté dýchacie svaly a tiež srdcový sval. Pri miernejšej forme, ako má  Vladko, sa príznaky prejavujú väčšinou neskoršie, progresia je pomalšia a prognózy horšie predvídateľné.

Aj keď ochorenie v 99,9% postihuje výhradne chlapcov, vo vzácnych prípadoch môžu ochorieť aj dievčatá. Všetky aktivity, pri ktorých musia byť zapojené svaly rúk, nôh a trupu, si časom vyžadujú pomoc. Ochorenie nie je vyliečiteľné, dajú sa len zmierniť jeho dôsledky a spomaliť jeho postup.

"Vladko nadovšetko miluje futbal a najviac fandí Real Madrid. Jeho vzorom je Cristiano Ronaldo. Jeho najväčšším snom je stretnúť sa s ním a vidieť naživo zápas Realu Madrid," vraví jeho mama Jana Pavlíková. 

Vladko mal aj skromnejší sen, ktorý sa rodičom podarilo splniť a na Vianoce dostal novučičký bicykel. "Nemal však možnosť toľko si ho užiť. Žiaľ, z uzamknutého vchodu mu ho ukradli a už si ho ani neužije," smúti maminka.

Prečo by nemohol? Povedala si pani Zuzana Kuráková a ukradnutý bicykel sa rozhodla Vladkovi nahradiť. Poslala nám na neho peniaze a my sme v spolupráci s maminkou vybrali bicykel najpodobnejší tomu, ktorý mal a objednali ho pre neho. Už má nový bicykel doma a nemusí smútiť za tým, ktorý mu zlí ľudia ukradli.

"Ďakujeme krásne darkyni a prejeme vám, nech sa vám darí plniť želania detičkám s ťažkým osudom. I keď, žiaľ, to hlavné želanie BYŤ ZDRAVÝ sa splniť vo veľa prípadoch bohužiaľ nedá," vraví pani Pavlíková.

My sa pokúsime splniť aj Vladkov najväčší sen, vidieť zápas Realu Madrid a možno sa podarí ho splniť. Držte nám palce.

Vladkovi prajeme, aby ochorenie pokračovalo čo najpomalšie, alebo nech sa radšej zastaví úplne, nech ešte veľa rokov užije v zdraví a na bicykli.

Želanie splnené 20.6.2016

 

}); })(jQuery);